Exšéf kriminalistického ústavu se vyhne kárnému řízení. Úřady nevěděly, kdo má případ řešit

Dlouhou dobu nebylo jasné, kdo má případ bývalého šéfa kriminalistického ústavu vlastně řešit. I když o tom definitivně rozhodl soud, verdikt – jak zjistil server iROZHLAS.cz – stejně padl jinde. Proto se Pavel Kolář, který se podle policie snažil svého náměstka vyvinit z dopravní nehody, případnému kárnému řízení nakonec vyhne. Důvod? Promlčeno. O dva týdny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář.

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Případ bývalého šéfa kriminalistického ústavu Pavla Koláře je definitivně u konce. „Věc byla odložena z důvodu promlčení," uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Za co byl Kolář před soudem

Státní zástupce obžaloval Koláře loni v listopadu. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů zneužil své pravomoci, když se měl snažit vyvinit a nepotrestat svého tehdejšího náměstka za dopravní nehodu. „Toto správní řízení vedl účelově takovým způsobem, aby úmyslně (náměstka) ze zavinění této dopravní nehody vyvinil a správní řízení proti němu zastavil," popisoval to tehdy státní zástupce. Kolář krátce po obvinění odešel z funkce ředitele a na ústavu setrval – po dobu obvinění i soudu - v pozici náměstka.

Než se totiž vyjasnilo, kdo konkrétně má kárné řízení s Kolářem případně vést, uplynula promlčecí lhůta, a to o čtrnáct dnů.

'Je to komické'

Celá anabáze vypadala zhruba takto: soud Koláře nejprve uznal vinným trestním příkazem, a to ze zneužití pravomoci. Bývalý šéf kriminalistického ústavu ale s trestem nesouhlasil, a tak se případ projednával v hlavním líčení. Soudkyně nakonec konstatovala, že se nejedná o trestný čin a že má případ vyřešit ministerstvo vnitra coby nadřízený orgán.

Ani to ale nebyl konec. Po stížnosti státního zástupce nakonec Městský soud v Praze rozhodl, že místo ministerstva má případné kárné řízení vést s Kolářem přímo kriminalistický ústav. Jinými slovy: lidé, kterým Kolář celá léta šéfoval.

„Je sice trochu komické, aby se objektivní projednání takových záležitostí a potrestání osob konalo mezi osobami, které se dobře znají a úzce spolu dlouhodobě spolupracují, střídavě si dělají ředitele jednomu a náměstka druhému, nicméně literu zákona je třeba dodržet," stálo tehdy v usnesení Městského soudu v Praze (více si můžete přečíst ZDE).

Případ exšéfa kriminalistického ústavu bude řešit jeho bývalý podřízený. Je to komické, píše soudce

Číst článek

Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, definitivní verdikt ale nepadl v kriminalistickém ústavu.

„Z důvodu podjatosti ředitele Kriminalistického ústavu Praha Ľuboše Kothaje, který v rámci soudního projednávání vystupoval jako svědek obhajoby, bylo kázeňské řízení v této věci postoupeno k projednání přímému nadřízenému," vysvětlila ještě mluvčí prezidia Kropáčová.

Kdo je Pavel Kolář

Pavel Kolář se narodil v roce 1959 a vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Do kriminalistického ústavu nastoupil v roce 1984, a to právě díky svému zaměření na chemii. V roce 1985 pomohl usvědčit spartakiádního vraha Jiřího Straku. Od roku 2006 zastával funkci zástupce ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky, o čtyři roky později začal ústavu šéfovat. Má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň „tajné“. Zdroj: Policie ČR

Případ tak nakonec dostal na stůl náměstek policejního prezidenta pro SKPV Jaroslav Vild.

Pro kárné řízení přitom připadají v úvahu dvě lhůty. Jak vysvětlilo Policejní prezidium, objektivní lhůta trvá jeden rok od okamžiku, kdy k události došlo. Naopak subjektivní lhůta činí pouhé dva měsíce a počítá se zase od doby, kdy se o incidentu dozvěděl služební funkcionář.

„Postup ve věci byl v souladu se zákonem.“

náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild

Kolářův případ řešilo prezidium v subjektivní, tedy dvouměsíční lhůtě. Ta podle mluvčí Ivany Nguyenové započala už v prosinci 2015, přerušena byla v lednu následujícího roku až do doby, než o Kolářovi pravomocně rozhodl soud. Tedy letos v dubnu (více čtěte ZDE).

„Spisový materiál jsme nicméně od městského soudu neobdrželi a ani jsme nebyli informováni o ukončení trestního řízení," doplnila ještě mluvčí Nguyenová. Spis prezidium podle jejích slov obdrželo až předposlední den v květnu. „Téměř dva týdny po vypršení lhůty pro uložení kázeňského trestu, tedy 16. května 2017," uvedla. 

Kdo a z jakého důvodu rozhodl o tom, že se Kolářův případ bude projednávat v kratší lhůtě, a zdali by se v případě roční lhůty kárné řízení stihlo projednat, už ale mluvčí prezidia odmítla komentovat. „Obdržela jste dostatek informací, nic víc už poskytovat nebudeme,“ uzavřela Nguyenová. 

Redakce kontaktovala také přímo exšéfa ústavu Koláře. Na dotaz, jestli má zájem definitivní verdikt jakkoli komentovat, uvedl, že je momentálně na dovolené.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme