Fetišizujeme standardizaci zdravotní péče, míní Marx
Sněmovna se dohaduje o tom, jak léčit zdejší zdravotnictví. Na prvním balíčku vládou navrhovaných reformních kroků je nejpodstatnější, že umožňuje zavedení standardů zdravotní péče. Určitě se tak nestane v nejbližších měsících, protože bude nutné nejdřív stanovit hranici mezi standardem a nadstandardem.
Opozice tvrdí, že stanovením hranice, za kterou bude nutné si připlatit, se budou rozdělovat pacienti na bohaté a chudé. Dnes se jí ale nepodařilo přerušit jednání o této novele. Neuspěla ani s návrhem vrátit novelu k přepracování.
První fáze reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů. Do roku 2014 by měla stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent.
„Je naprosto standardním krokem říci, kterou část té zdravotní péče bychom měli hradit z veřejných prostředků, ze zdravotního pojištění a kterou část si občané musí hradit sami, anebo na kterou si musí formou soukromého zdravotního pojištění „ušetřit“,“ řekl Rádiu Česko zdravotnický expert David Marx.
Podle něj se podařilo stanovit standard a nadstandard spoustě členských zemí Evropské unie:
„My to trochu fetišizujeme tu standardizaci zdravotní péče. Cílem je říci, do jaké míry nebo od jaké míry si to budeme platit sami. Obecně do té úhrady veřejné ze zdravotního pojištění patří tzv. péče katastrofická, to znamená ta, která je nepředpověditelná: těžké úrazy, onkologická onemocnění a která je tak drahá, že by zbankrotovala jednotlivce, kdyby si ji hradil. Ostatní typy péče lze rozdělit buď podle ekonomické náročnosti nebo podle toho, do jaké míry jejich odklad bezprostředně poškodí zdraví nebo život člověka.“
Marx upozornil, že lékařská péče je drahá. „A my si na ní musíme být schopni, samozřejmě při respektování sociálních klauzulí, připlatit. Není možné žít v mýtu, že každý člověk může dostat veškerou dostupnou péči na nejvyšší možné míře kvality bez úhrady v okamžiku, kdy ji platí. Navíc je třeba si uvědomit, že podíl soukromých prostředků má velmi silnou roli regulační a snižuje obecně u. ČR pořád má jeden z nejvyšších počtů kontaktů mezi lékaři a pacienty na světě,“ upozornil zdravotnický expert David Marx.