George Bush znovu vyzval k odzbrojení Husajnova režimu

Americký prezident George Bush přijel ocenit spojenectví jeho země s Českou republikou. V obsáhlém projevu upozornil, že loňské atentáty z 11. září změnily pohled Spojených států na svět. Šéf Bílého domu vyzdvihl, že Česká republika zareagovala jako spojenec rychle a solidárně. Bush se ale ve svém vystoupení na Pražském hradě nevěnoval minulosti, nýbrž budoucnosti - a tou je možná válka v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a V. Havel

G. Bush a V. Havel | Foto: Michal Doležal

Videozáznam z tiskové konference prezidentů Václava Havla a George Bushe si můžete prohlédnout zde

George Bush dnes v Praze znovu varoval iráckého prezidenta Saddáma Husajna. "Irácký režim Saddáma Husajna je třeba odzbrojit, a to za každou cenu," zdůraznil Bush. Dodal, že sama účast zbrojních inspektorů ještě nezaručuje, že Saddám Husajn zlikviduje zbraně hromadného ničení.

"Saddám Husajn je hrozbou míru. Jasně rozumíme tomu, že ve jménu míru je třeba tohoto člověka odzbrojit. Pokud bude kolektivní vůle dost silná, můžeme odzbrojení dosáhnout mírovým způsobem, pokud se Saddám nevzdá svých zbraní, Spojené státy povedou koalici dobrovolníků, která ho odzbrojí. Budeme s našimi přáteli a spojenci jednat, zda se tažení chtějí zúčastnit," zdůraznil americký prezident. "Válka je poslední volbou, kterou bych chtěl využít," poznamenal zároveň.

Přehrát

00:00 / 00:00

George Bush jednal s Václavem Havlem a Vladimírem Špidlou

"Sdílím názor prezidenta Bushe a všech rozumných lidí, že lepší by bylo dosáhnout odzbrojení Iráku bez použití síly. Kdyby ale bylo třeba užít síly, pak se domnívám, že by aliance měla velmi vážně a rychle přemýšlet o způsobu svého angažmá jako aliance," poznamenal prezident Havel. Myslí si, že tento postoj by se měl promítnout také do závěrečných dokumentů pražského summitu Severoatlantické aliance.

To, že se o Iráku bude v Praze diskutovat, potvrdil během dne i šéf Aliance George Robertson. "Hlavy států a vlád se otázkou Iráku budou zabývat na čtvrtečním neformálním obědě. Věřím, že bude dosaženo úplné podpory rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1441."

Prezidenti Česka a Spojených států při schůzce na Pražském hradě také vysoce ocenili vztahy mezi oběma zeměmi. "Naše mezistátní vztahy se nejen postupně zlepšily, upevnily, ale především - a hlavně - se staly něčím samozřejmým. Speciálně pro mladší generaci," zdůraznil Václav Havel.

Americký prezident se v Praze sešel také s českým premiérem Vladimírem Špidlou. Ten zdůraznil, že pokud Saddám Husajn nesplní rezoluce Rady bezpečnosti OSN, podpoří Praha spojenecký útok na Irák. Premiér amerického hosta informoval o našem zájmu vytvořit na území České republiky centrum pro obranu proti zbraním hromadného ničení. Podle předsedy vlády patří Češi v oblasti boje proti tomuto typu zbraní ke světové špičce.

"Já jsem opět zformuloval přání České republiky, aby zde bylo velitelství, nebo řekněme centrum pro rozvoj ochrany proti zbraním hromadného ničení. Náš zájem je vytvořit nové velitelství, ještě doposud neexistuje - není to představa, že bychom z Bruselu nebo nějakého jiného města vytáhli velitelství a přesunuli je sem -; my chceme vytvořit nové velitelství pro nové výzvy." Podle Špidly prezident Bush v této souvislosti ocenil přístup naší země ke koncepčnímu rozvoji NATO.

Špidla vyjádřil také zájem Česka na rozšíření Severoatlantické aliance a jmenoval tři země - Slovensko, Bulharsko a Rumunsko, jejichž přínos k evropské bezpečnosti za balkánské krize je podle českého premiéra nedoceněn. Podle českého premiéra Bush sdílí názor Prahy, že pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná je potřeba najít jinou lokalitu. Oba představitelé se ale domnívají, že by Svobodná Evropa měla i nadále vysílat z území České republiky. Podle Špidly je to český závazek a příspěvek k boji s terorismem.

Očekává se, že aliance se v Praze rozšíří o další členy. Pozvání si patrně odnese dalších sedm zemí, a to se vstupem v roce 2004. Pravděpodobně půjde o Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Jiří Hošek, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme