Grebeníček naznačil možnost, že KSČM nebude hlasovat proti vládě

Šéf komunistů Miroslav Grebeníček po schůzce s premiérem Stanislavem Grossem naznačil možnost, že poslanci jeho strany nebudou v pátek hlasovat proti vládě. Podle něj KSČM víc zneklidňuje Modrá šance ODS než chyby, které vytýkají vládě. Návrhem ČSSD, aby parlamentní strany nepodpořily návrh občanských demokratů na vyslovení nedůvěry vládě, se bude v čtvrtek zabývat výkonný výbor KSČM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček | Foto: Michal Kamaryt

Schůzka proběhla ještě před celostátní konferencí křesťanských demokratů, kteří budou rozhodovat o svém dalším působení ve vládní koalici. Po téměř dvouhodinovém jednání Grebeníček nevyloučil, že by komunističtí poslanci mohli přece jen hlasovat proti návrhu vyslovit vládě nedůvěru.

"My jsem byli hodně kritičtí k současné vládní koalici, k tomu, do jakého stavu vlastně i ČSSD přivedla exekutivu. Ale přiznám se, že daleko kritičtější jsme byli k Modré šanci ODS. To je pro nás věc doslova nestravitelná," zdůraznil Grebeníček.

Šéf KSČM ale připouští, že v této chvíli není strana v názoru, jestli má podpořit případný pád vlády nebo ne, jednotná. "Pokud mám informace od předsedu krajských organizací, tak skutečně v členské základně a u sympatizantů to v tuto chvíli odhaduji tak padesát na padesát," dodal Grebeníček.

Podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika bude jasno až po zítřejším jednání výkonné rady KSČM, která se sejde odpoledne. "Výkonný výbor přijme politické doporučení, kterým se potom bude zabývat poslanecký klub, a předpokládám, že poslanecký klub bude toto doporučení respektovat," řekl Kováčik.

Grebeníček také popřel, že by dával nějaká personální doporučení, kým by měli socialisté nahradit lidovecké ministry, kdyby se KDU- ČSL rozhodla koalici opustit. Sám prý je zvědav, kdo by v případě, že taková situace nastane, lidovecké ministry nahradil.

"Pokud by to byly figury, které jsou opravdu propojeny s původním levicovým volební programem ČSSD, tak nám to zamotá hlavičkou a budeme o tom hodně přemýšlet," uvedl ještě před schůzkou Grebeníček.

Gross zdůraznil, že nehodlá přistupovat na podmínky KSČM. K personálním věcem poznamenal, že lidovci stále ještě jsou členy koalice a jejich ministři v současné vládě. Pokud se ale dozví, že KDU-ČSL se rozhodla koalici rozbít, pak bude jednat.

"Myslím si, že přijde v poměrně krátkém okamžiku chvíle, kdy vám řeknu jména, která jsem připraven předložit prezidentu republiky," uvedl předseda vlády.

Ještě před schůzkou lídrů KSČM a ČSSD dlouze jednaly špičky sociální demokracie. Během jednání mezi ně přišel poslanec Jan Kavan. Právě o něm se Grebeníček v kuloárech zmínil jako o přijatelném ministrovi zahraničí.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme