Havel se zatím nedočkal renty, dostane proto odchodné

Téměř o milion korun připravili poslanci státní pokladnu tím, že včas neschválili zákon o doživotním zajištění bývalé hlavy státu. Václav Havel tak totiž dostane odchodné přesahující 800 tisíc korun. To by se nestalo, kdyby se Poslanecká sněmovna včas dohodla na jeho doživotní rentě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Bývalý prezident má totiž po vypršení mandátu nárok na odchodné stejně jako řada dalších ústavních činitelů, pokud do tří měsíců od opuštění funkce nezíská jiný státem placený post.

Většině poslanců, jako třeba opozičním občanským demokratům, ale připadal první návrh zákona příliš štědrý. Místopředseda sněmovny Ivan Langer z ODS přiznává, že o odchodném pro Václava Havla nevěděl. A kdyby ano, hlasoval by stejně proti zajištění bývalého prezidenta, jak to navrhovala vláda.

Kabinet v pondělí schválil novou verzi návrhu příslušného zákona. Odcházející prezident má dostat rentu 50 tisíc korun a stejně vysoký paušál na výdaje, tedy na úhradu kanceláře a plat asistenta. Exprezident bude moci také využívat služební auto, ale ne ochranku.

Petr Doležel, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme