Historická vila musela ustoupit rezidenci českého uhlobarona

Kvůli rezidenci českého uhlobarona Pavla Tykače padla vzácná historická stavba - pražská vila Marie. Český rozhlas má důkazy o tom, že ji nechal investor či stavebník zbourat i přes zákaz odpovědných úřadů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stavbě (ilustrační foto)

Na stavbě (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Skoro 120 let byla novorenesanční vila Marie jednou z dominant vinohradských viničních svahů. Ze dne na den zmizela v tichosti - bez zájmu médii i úřadů.

"Tvořila velmi pozitivní, monumentální dominantu na hraně nuselských svahů," řekl Radiožurnálu památkář Josef Štulc, bývalý ředitel Národního památkového ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český rozhlas má důkazy o tom, že vilu Marii nechal investor či stavebník zbourat i přes zákaz odpovědných úřadů. Poslechněte si příspěvek Michaely Veteškové.

Až po několika letech památkáři zjistili, že místo vily Marie stojí nová prosklená hacienda. Podle ověřených informací v domě žije investor Pavel Tykač, který má 50procentní podíl v Mostecké uhelné a jehož majetek se odhaduje na víc než tři desítky miliard korun.

"V roce 2004 vilu Marii zničil záměrně založený požár, o rok později další požár zničil střechu budovy. To už jsem cítil, že za tím bude nějaký záměr. Kousek od ní se začala stavět nová hacienda - nic výjimečného, standardní a kvalitní sídlo v zahradě," uvedl docent Stulc.

Vila Marie sice nebyla prohlášena za kulturní památku, ale stála uprostřed památkově chráněného území Vinohrady-Vršovice.

Úřady demolici nepovolily

"Takže byla povinnost stavebního úřadu nevydat povolení k demolici bez vyjádření odboru památkové péče pražského magistrátu. A ten si měl vyžádat odborné vyjádření pražského pracoviště NPÚ," řekl docent Štulc.

Český rozhlas zjistil, že stavební úřad nepovolil demolici vily. Nesouhlasili s ní ani památkáři z magistrátu i NPÚ. "Vvila je takové kvality, že takové objekty se běžně v Praze nebourají," řekl ředitel územního pracoviště NPÚ Michael Zachař.

Památkáři z pražského magistrátu i Národního památkového ústavu se shodují, že vila Marie byla zbourána bez povolení.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme