Jediná v Česku. Aplikace SmogAlarm nově sama upozorní na špatný stav ovzduší

Zájemci o informace o kvalitě ovzduší z celé České republiky mohou využívat novou verzi aplikace SmogAlarm. Pro takzvané chytré telefony a tablety ji vyvinula ostravská organizace Čisté nebe. Nově si třeba lidé mohou nechat posílat upozornění na překročené limity znečišťujících látek. Ostrava přispěla na aktualizaci programu částkou 250 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto)

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Mám něco podobného už v telefonu a podle toho se řídím. Je to dobré ta aplikace," říká mladá matka Nikola Holčáková Českému rozhlasu Ostrava. Žije v Ostravě-Muglinově, kde se je smog častým problémem. Čisté nebe aplikaci spustilo v roce 2011 a od té doby si ji stáhlo asi 35 000 lidí. K dispozici je zadarmo.

„Smog alarm byl naposledy aktualizován v roce 2012, proto jsme naznali, že je nejvyšší čas dát aplikaci novou podobu. A to jak grafickou, tak i funkce, jako je například upozornění v momentě, kdy se zhorší kvalita ovzduší na špatnou nebo velmi špatnou. Je také možné si přečíst v záložce informace o znečišťujících látkách, ať už to je PM10, PM2,5, benzo(a)pyren," popisuje ředitelka Čistého nebe Anna Plošková a připomíná smysl této služby.

Aplikace SmogAlarm upozorní na špatný stav ovzduší.

„Vzhledem k tomu, že aplikace vás upozorní na fakt, že se ovzduší zhorší, můžeme tomu přizpůsobit své chování. Pokud například zjistím, že je kvalita ovzduší špatná, tak nepůjdu běhat, protože vím, že bych si tím spíše uškodila," dodává Plošková.

SmogAlarm využívá informace z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu. „Tady vidíme přehled stanic, které jsou seřazené podle stanice nejbližší. Můžeme si rozkliknout detail každé stanice a vidíme tady jednotlivé veličiny. Můžeme si zobrazit mapu stanic," vysvětluje Stanislav Ubík, který program vyvinul.

Smog Alarm má úspěch u uživatelů i odborníků. Například roku 2013 získala 2. místo v soutěži neziskových organizace o Nejlepší internetový projekt. „Podobná aplikace v Česku není, ale v zahraničí je jich vícero. Je třeba velmi pěkná, která se jmenuje Plum. Je to z Paříže. To byl jeden z našich inspiračních zdrojů," dodává Plošková. Podrobnější informace najdou lidé například webových stránkách Čistého nebe.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme