Nežádali jsme, říká k rozpoznávání obličejů Hamáček. Praha mluví o nápadu policie, tají ale údajnou žádost

Pražané se nemusejí bát velkého bratra. Tak reaguje ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD na debatu ohledně možného zapnutí rozpoznávání obličejů v rámci městského kamerového systému. Tvrdí, že pražské policejní ředitelství o zapnutí nežádalo, otázku pouze otevřelo v rámci hodnocení kamerového systému, o které Praha sama požádala. Policie i město nicméně odmítají předmětný dopis zveřejnit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžné kamery na ulicích se dají upravit, aby mohly i měřit rychlost, píše Právo. | Foto: Nathaniel Dahan | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Pražská policie rozhodně neplánuje spouštět systém face recognition (rozpoznávání obličejů, pozn. red.) v Praze,“ řekl Hamáček Radiožurnálu.

Tisícovce pražských kamer se nevyhnete. Zkuste si v interaktivní mapě, kolik vás uvidí cestou po městě

Číst článek

Podle něj policie jen na žádost magistrátu „vyhodnotila fungování kamerového systému a napsala, že by bylo dobré zahájit diskusi, zda neaktivovat systém face recognition na některých místech s vyšší koncentrací osob“.

Nejsou peníze

Hamáček tvrdí, že jde o citlivou otázku, Pražané se podle něj nicméně nemusí obávat nějakého velkého bratra.

„Nemáme na to ani prostředky, ani zdroje. Pouze jsme chtěli otevřít diskusi a je na Praze, jak se k tomu postaví. Názor pana primátora jsme slyšeli, takže já mám za to, že ta debata je u konce,“ dodal.

Narážel přitom na pirátského primátora Zdeňka Hřiba, který na twitteru nápad označil za „velkého bratra v čínském stylu“.

Kamerový systém se softwarem na rozpoznávání obličejů v ulicích Prahy? Já osobně jsem proti použití této technologie v rámci městského kamerového systému. Nechci podporovat Velkého bratra v čínském stylu.

13:44 – 21. 11. 2019

73 1577

Probíhá jednání

Policisté ale považují téma rozpoznávání obličejů v Praze za stále otevřené.

„Jelikož se jedná pouze o podklad pro navázání budoucí spolupráce, která je v současné chvíli v počáteční fázi jednání, nebudeme tento dokument do rozhodnutí poskytovat,“ vysvětlila serveru iROZHLAS.cz Eva Kropáčová z tiskového oddělení, proč pražské policejní ředitelství odmítá zveřejnit dopis, který ohledně kamer na magistrát poslalo.

Policie chce v Praze testovat sledování obličejů. ‚Není důvod, jen chtějí hračku,‘ oponují ochránci soukromí

Číst článek

A korespondenci s policií tají i město. „Jednání komise (pro bezpečnost, pozn. red.) jsou neveřejná, neboť je poradním orgánem městské rady,“ vysvětloval postoj magistrátu tiskový mluvčí Vít Hofman.

Radní a šéf bezpečností komise Petr Hlubuček (STAN) pak zveřejnění rovněž odmítl, nicméně popřel, že by iniciativa vyšla ze strany města. „Ten dopis (stran kamer, pozn. red.) není v návaznosti na žádnou naši konkrétní žádost,“ vzkázal serveru iROZHLAS.cz prostřednictvím svého asistenta.

K obsahu policejního dopisu s i přes opakované urgence nevyjádřil ani primátor Zdeněk Hřib, jeho asistentka Eva Wagner akorát sdělila, že město k věci vydá v pondělí tiskovou zprávu. Jaký ale bude postup metropole a zda zveřejní onu policejní žádost, odmítla upřesnit.

Jan Cibulka, Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme