Kamery v bytových domech podle majitelů odrazují zloděje. Nájemníkům ale vadí

V Česku přibývá stížností lidí na kamerové systémy v bytových domech. Úřad pro ochranu osobních údajů ročně řeší desítky podání nájemníků, kterým se nelíbí, že je na chodbách nebo u vchodu do bytu technika sleduje. Majitelé domů ovšem namítají, že kamery jim chrání majetek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamery dnes najdeme na každém rohu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Čím více je v bytových domech bezpečnostních kamer, tím častěji si na ně nájemníci stěžují. Podle mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové je totiž tato technika stále dostupnější a majitelé domů ji proto instalují i do míst, kde lidem vadí:

„Sledovat chodby, kde jsou vstupy do domů, aby kamera byla neustále namířena na všechny dveře bytů a zjišťovala, kdo kdy přichází a odchází, to samozřejmě není z hlediska zákona o ochraně osobních údajů přijatelné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O stížnostech na kamerové systémy v bytových domech mluvil na Radiožurnálu ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec

Majitelé domů se většinou brání, že kamery odrazují zloděje. Úřad pro ochranu osobních údajů proto při vyřizování stížností musí dbát na vyvážení práva na ochranu soukromí s právem na ochranu majetku a bezpečnosti.

„Záznam by měl být pořizován jenom v závažných případech, kdy se jedná o ochranu a bezpečnost majetku. Kamery by neměly směřovat na vchodové dveře a podobně,“ soudí ředitel úřadu Igor Němec.

Podle něj je navíc nutné, aby majitel domu s kamerovým systémem byl na Úřadě pro ochranu osobních údajů registrován a na jeho domě viditelně visela informační cedule, že bezpečnostní technika budovu monitoruje.

Matěj Skalický, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme