Ministerstvo zemědělství u soudu zpochybňovalo změnu klimatu, odkazovalo se na konspirační teorii

Dokud nebudou pochyby o změně klimatu vyvráceny, je třeba pracovat s nejvyšší opatrností, hájilo ministerstvo zemědělství před soudem svoji nečinnost. Klimatickou žalobu prohrálo, s dalšími ministerstvy podalo kasační stížnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu upozorňuje, že ke zmírnění globálního oteplování nestačí jen snižovat emise oxidu uhličitého produkovaného továrnami či auty, ale je třeba změnit způsob využívání půdy i chování spotřebitelů

Platnost vědecké shody na tom, že za změnami klimatu stojí člověkem produkované emise skleníkových plynů, potvrzuje oficiálním stanoviskem například žalované ministerstvo životního prostředí. | Zdroj: Profimedia

Městský soud v Praze v červnu potvrdil, že státní správa dosud nepřijímala dostatečná opatření ke zmírnění klimatické změny. Tím narušovala jak mezinárodní závazky, ke kterým se Česká republika přihlásila přijetím Pařížské dohody, tak práva žalobců na příznivé životní prostředí.

Skupina žalobců, ve které byla kromě jednotlivých občanů a občanek i obec Svatý Jan pod Skalou nebo jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické, žalovala pět institucí: Vládu České republiky, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zemědělství a ministerstvo dopravy.

Konec uhlí v roce 2050 nestačí. Důležité je, kolik ho mezitím vypustíme do vzduchu, říká analytik

Číst článek

Rozsudek městského soudu zprostil odpovědnosti vládu, za nezákonné ale označil konání všech žalovaných resortů.

Z rozsudku je přitom patrné, že ministerstvo zemědělství bránilo svoji nečinnost konspirátorskými argumenty. „Ministerstvo zemědělství poukázalo na to, že žalobci odkazují na poznatky organizací, jejichž důvěryhodnost je sporná (např. obecně známá aféra Climategate). Dokud nebudou tyto pochyby přesvědčivě vyvráceny, je třeba se závěry těchto organizací pracovat s nejvyšší opatrností,“ stojí v rozsudku.

Pochyby versus fakta 

Aféru Climategate rozpoutal v listopadu 2009 hackerský útok na e-mailové schránky klimatologů z Východoanglické univerzity. Popírači klimatické změny se v uniklé interní korespondenci z let 1996 až 2009 zaměřili na pasáže, ve kterých si vědci například zoufali z tehdejšího nedostatku přímých měření potvrzujících globální nárůst teplot.

Vyšetřování vědeckých komisí ale žádné pochybení na straně výzkumníků nepotvrdilo a změna klimatu se od té doby spolu se souvisejícím růstem průměrných teplot projevuje stále zjevněji.

Skupina žalobců před soudem oponovala tím, že se aféra Climategate „netýkala žádného zpracovatele podkladů přiložených k žalobě“.

Klimatická žaloba

Klimatická žaloba na stát je v Česku první svého druhu. V zahraničí ale již v minulosti soudy přiznaly povinnost zmírnit dopady změny klimatu představitelům Nizozemí, Francie, Německa či Irska. V červenci letošního roku uspěla také žaloba podaná ve Velké Británii, kde soud vládě nařídil vypracovat seznam konkrétních kroků k dosažení uhlíkové neutrality.

„To, že ministerstvo zemědělství ve svém oficiálním prohlášení používá tuto konspirační teorii a naznačuje, že klimatologie jako věda není věrohodná, případně že není jisté, jaké příčiny má současná změna klimatu, je naprosto absurdní a poukazuje to na žalostný stav české státní správy,” řekl serveru iROZHLAS.cz Jakub Zamouřil, radní spolku Klimatická žaloba.

„Buď zástupci ministerstva zemědělství změně klimatu vůbec nerozumí a pouze opakují, co se dočetli na nějakém blogu, což by bylo smutné, nebo mají aktivní zájem popírat lidské zavinění současné změny klimatu, což je ještě horší,” pokračuje Zamouřil.

Platnost široké vědecké shody na tom, že za změnami klimatu stojí člověkem produkované emise skleníkových plynů, přitom potvrzuje oficiálním stanoviskem například i žalované ministerstvo životního prostředí a odůvodněním v rozsudku také samotný Městský soud v Praze.

‚O problému nic neví‘

Rozhodnutí soudu, které nařizuje resortům přijmout dodatečná klimatická opatření vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990, bude nyní přezkoumávat Nejvyšší správní soud. A to na základě podání kasační stížnosti všech čtyř ministerstev. 

Podle ministerstva zemědělství proto soudní spor neskončil. „Odkaz na aféru Climategate byl použit v rámci procesní argumentace v průběhu řízení, které vzhledem k podání kasačních stížností dosud neskončilo,” uvedl mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.

„Tato argumentace vycházela výlučně z veřejně dostupných zdrojů a měla za cíl především upozornit na zákonné požadavky na přesvědčivost a nestrannost důkazů používaných v soudním řízení,“ podotýká Bílý.

David Wallace-Wells: Neobyvatelná Země. Je to mnohem horší, než jsme si mysleli

Čtrnáctidílná četba na pokračování představí nejlepší knihu roku podle The New York Times, The Economist i podle časopisu Time.

Aféra Climategate je ale podle odborníků dávno vyřešená a pochybení vědců vyvráceno. „Po zveřejnění vstupních dat, které výzkumníci používali, nedošlo k žádnému potvrzení, že by byla data zpracovávána chybně nebo pochybně,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Radim Tolasz, klimatolog a zástupce Česka v Mezivládním panelu pro změnu klimatu IPCC.

Odkazování se k této aféře s cílem zpochybnit klimatický výzkum je podle něj zcela chybný postup. „Napsat, že ‚dokud nebudou tyto pochyby přesvědčivě vyvráceny…‘ může jen někdo, kdo o daném problému nic neví,“ míní. 

„Ministerstva svým rozhodnutím podat kasační stížnost ukazují, že nesouhlasí se svou povinností dodržovat mezinárodní dohody, což současně poukazuje na jejich neochotu pracovat ve prospěch českých občanů. Obzvlášť ostuda je to v případě ministerstva životního prostředí, které tímto popírá svou povinnost dbát na ochranu životního prostředí,“ uzavírá radní spolku Klimatická žaloba Jakub Zamouřil.

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme