Komunisté na Střeleckém ostrově zahájili volební kampaň. Za toleranci vlády se podle Filipa nestydí

Se sloganem Šance na nový začátek a programem shrnutým do pěti priorit zahájila v pátek na pražském Střeleckém ostrově kampaň do sněmovních voleb KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip při představení programu a lídrů kandidátek řekl, že volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost. Strana se podle něj ale nestydí ani za svou minulost a to, že v posledních letech tolerovala vládu ANO a ČSSD.

Praha (Aktualizováno: 18:01 4. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip uvedl, že komunisté mají za sebou řadu kampaní, ale i úkolů, které zvládli. V posledních 30 letech podle něj KSČM dokázala hrát roli konstruktivní opozice, ale také vedoucí roli v krajích a městech. „Je schopná nést odpovědnost za vývoj v celém státě,“ řekl. Komunisté se podle něj nestydí, že v posledních třech letech tolerovali vládu Andreje Babiše (ANO), připouští si svou odpovědnost za vládní politiku, i když přímo v kabinetu nebyli.

Mezi pět priorit komunistické kampaně, označených jako 5P, patří pomoc potřebným, péče o děti, podmínky pro život v bezpečí, právo na důstojný život a příroda a životní prostředí. KSČM chce na alespoň 20 tisíc korun zvýšit minimální mzdu, která nyní činí 15 200 korun, prosazovat chce i kratší pracovní týden o 35 hodinách. Komunisté chtějí také „výrazně zdanit“ nadnárodní firmy a internetové giganty či zavést tzv. miliardářskou daň.

Richterová: Původní stanovisko KSČM bylo, že bude pro vyslovení nedůvěry. Proto to celé dávalo smysl

Číst článek

Cílem komunistů je také odchod ČR ze Severoatlantické aliance a obnova všestranných vztahů s Ruskem a Čínou. Prosazují rovněž obědy zdarma v mateřských školkách a na prvním stupni základních škol, ale i učebnice a školní pomůcky zdarma. V programu je také návrat správy vodních zdrojů do rukou krajů a obcí a dostavba jaderných elektráren v rámci tendru „bez záměrného strašení bezpečnostními hrozbami“.

Filip zdůraznil, že strana nemá za sebou žádné korupční aféry, nevyjasněné majetkové vztahy či minulost s přeběhlíky. Vždy podle něj plnila slovo a program. „Volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost, novou šanci na lepší život,“ uvedl.

KSČM v posledních volbách do Sněmovny získala 7,76 procenta hlasů a se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Filip v dubnu uvedl, že komunisté nechtějí klesnout pod výsledek z roku 2017. Podle volebních modelů KSČM osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme