Vláda prodloužila na žádost hejtmanů nouzový stav. Trvat má od půlnoci do 28. února

Vláda v neděli na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o nedělní půlnoci a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že podle analýzy kabinetu je postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a Sněmovnu obchází.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 17:13 14. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum nad politikařením,“ řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a poděkoval i hejtmanům. Nový nouzový stav bude podle něj od půlnoci vyhlášen na základě jiné skutkové podstaty, než současný stav platný do nedělní půlnoci.

Nouzový stav nelze vyhlásit proti vůli sněmovny ani na výzvu hejtmanů, píše Vystrčil v dopise vládě

Číst článek

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že postup vlády a vyhlášení nouzového je v souladu s Ústavou. Uvedla, že vše konzultovali s odborníky z ministerstva zdravotnictví, vnitra a dalšími. Jinou skutkovou podstatou je podle ní právě žádost hejtmanů, kteří „dospěli k závěru, že nástroje které mají, by nebyly vzhledem k pandemické situaci dostačující“.

V rámci nového nouzového stavu vláda vyhověla požadavku hejtmanům a nově má provoz úřadů fungovat podle běžných úředních hodin. Otevřou se výdajová okénka knihoven.

„V tuto chvíli se nic nemění pro podnikání,“ řekl ministr průmyslu obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že jedna změna se týká ubytovacích služeb. Nově budou umožněny i pro ty, kteří cestují za zdravotním účelem. Stejně tak se podle Havlíčka nic nemění pro volnočasové aktivity.

Žádali všichni hejtmani

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle Babiše byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady.

Hejtmani požadují po vládě změnu v některých opatřeních. Rozšířit by se měly úřední hodiny na úřadech, především by se ale od 1. března měly začít vracet děti do škol. Chtějí být také informování o pravidlech pro uvolňování v obchodech a službách.

Otevření malých obchodů vnímáme jako zásadní, říká Mauritzová. Vyjmenovala i další požadavky na vládu

Číst článek

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) v neděli v rozhovoru pro Radiožurnál řekla, že chtějí, aby s nimi vláda každý týden vyhodnocovala epidemiologickou situaci a připravila harmonogram jednotlivých opatřeních.

Další podmínkou bylo i jednání vlády Andreje Babiše s opozicí. „Pan premiér by se měl sejít s opozicí v úterý a měl by s ní projednat tyto naše návrhy. I proto jsme rozhodli, že tu žádost o nouzový stav dáme na 14 dní,“ řekla Radiožurnálu Mauritzová.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poděkovala Asociaci krajů za věcnou diskusi. „Vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích,“ uvedla na twitteru.

Vláda schválila žádost hejtmanů a primátora Prahy o vyhlášení nouz. stavu. Děkuji Asociaci krajů za věcnou diskuzi, která vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž, než opoziční poslanci v malostranských palácích.

16:30 – 14. 02. 2021

22 223

S postupem, kdy hejtmani požádají o vyhlášení nouzového stavu za situace, kdy ho poslanci ve čtvrtek odmítli potvrdit, nesouhlasí šéf Senátu Miloš VystrčilV Ústavě je podle něj jasně stanovená odpovědnost vlády sněmovně a bezprostřední vyhlášení obdobného nouzového stavu by tak v situaci, kdy jeho pokračování odmítla, porušilo její kontrolní funkci. Podle Aleny Schillerové šéf Senátu Vystrčil vychází ze špatných podkladů. 

Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu oproti předchozím případům nepodpořila KSČM, kabinet poté nenašel shodu ani s žádnou jinou z opozičních stran.

Na trvání nouzového stavu je navázána většina opatření vlády proti covidu-19, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Podle ministrů by však taková pravidla byla při současném vývoji epidemie nedostatečná. Hejtmani v neděli vyzvali vládu, aby urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Podle Babiše ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě předloží v pondělí.

zuj, cen, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme