Nouzový stav nelze vyhlásit proti vůli sněmovny ani na výzvu hejtmanů, píše Vystrčil v dopise vládě

Vláda nemůže vyhlásit nouzový stav proti vůli Poslanecké sněmovny ani na popud hejtmanů. V otevřeném dopise vládě Andreje Babiše (ANO) to napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). V Ústavě je podle Vystrčila jasně stanovená odpovědnost vlády sněmovně a bezprostřední vyhlášení obdobného nouzového stavu by tak v situaci, kdy jeho pokračování poslanci odmítli, porušilo kontrolní funkci zákonodárného sboru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil

Podle Vystrčila nemůže vláda vyhlásit na výzvu hejtmanů obdobný nouzový stav, který poslanci nepodpořili | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodně o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila,“ píše v dopise Vystrčil. Na klíčové roli sněmovny v procesu nic nemění ani krizový zákon, podle něhož může hejtman pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí, doplňuje.

Výzva by podle něj platila, pokud by nouzový stav zpočátku neplatil a situace by jeho vyhlášení vyžadovala. „V České republice však nouzový stav trvá už od října a k tomu oprávněná Poslanecká sněmovna svým hlasováním rozhodla, že si jeho další trvání nepřeje,“ uvádí Vystrčil. Žádost hejtmanů tak nemůže mít větší váhu než vůle poslanců a vláda by tak měla využít jiné prostředky, včetně spolupráce kabinetu s opozicí. Předseda Senátu tak obě strany vyzval k jednání.

„Pilíře naší demokratické společnosti, nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice v se domluvit na ústavním postupu. Je to v zájmu všech a Senát musí tento zájem hájit,“ napsal Vystrčil na twitteru po zveřejnění dokumentu.

Současný nouzový stav po nesouhlasu poslanců s jeho prodloužením skončí k nedělní půlnoci. Hejtmani se však v neděli dohodli, že vládu požádají o vyhlášení nového nouzového stavu na 14 dní. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) či ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) jednali o epidemické situaci od soboty. 

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme