Zavřou se restaurace i školy. Vláda představila nová opatření proti koronaviru

Školy v Česku přejdou na dálkovou výuku. Také restaurace po celé republice se uzavřou. Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) představila v pondělí pozdě večer nová opatření, kterými chce zmírnit šíření koronaviru v Česku. Většina z nich bude platit od středy a potrvá zhruba tři týdny, konkrétně do konce nouzového stavu 3. listopadu. Nová pravidla budou platit i pro nošení roušek a na veřejných místech se nebude smět pít alkohol.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 2:43 13. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda představuje nová opatření proti koronaviru

Vláda představuje nová opatření proti koronaviru | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Od středy do neděle 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny školy včetně prvního stupně základních. Musejí přejít na dálkovou výuku. Jen mateřských škol se opatření netýká.

„První stupeň jsme nechtěli zavírat, ale rozhodli jsme se k tomu po vyhodnocení všech rizik,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO. A zmínil zavlékání koronaviru od dětí do rodin a k prarodičům.

Podobně jako na jaře budou vyčleněna školská zařízení k zajištění péče o děti pracovníků záchranného systému, hlavně sestřičky a lékaře, řekl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Na základních uměleckých školách bude od středy znovu zrušena i individuální výuka „jeden na jednoho“.

Kvůli koronaviru zemřelo v Česku už přes 1000 lidí. Denně jsou to nyní desítky životů

Číst článek

Na středních školách nově bude od středy zakázána i praktická výuka, která byla dosud povolena. Na vysokých školách budou pouze zkoušky do deseti lidí. Od středy také nebudou smět být na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají jiné bydliště v Česku. Výjimku mají například studenti s nařízenou pracovní povinností. 

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se za další změnu ve vládním opatření omluvil jak rodičům, tak ředitelům škol. Uvědomuje si podle svých slov limity distančního vzdělávání, je podle něj však nutné. „Viděl jsem predikce růstu epidemie v České republice, seznámil jsem se s modely a možnými variantami, jak zasáhnout, aby skutečně nedošlo k situaci, která by vyústila v katastrofu,“ řekl při vyhlašování opatření.

Ošetřovné 

Upraví se také parametry ošetřovného, jehož prodloužení minulý týden kabinet schválil. Podle Babiše zůstane na 60 procentech základu výdělku, avšak s minimem 400 korun denně. Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů.

Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

Restaurace a alkohol

Restaurace, bary a kluby budou muset být od středy do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, uzavřeny. Budou moct ale do 20.00 vydávat jídlo s sebou.

Nová opatření přináší pro gastronomii kritickou situaci. Bez rychlé vládní pomoci hrozí masivní propouštění, sdělil Luboš Kastner z Asociace malých a a středních podniků ČR. Restaurace, kavárny a bary jsou jednoznačně největšími poraženými pandemie.

Prymula radil kvůli koronaviru nepohřbívat do země. ‚Pravidla se nemění,‘ uvedli zástupci krematorií

Číst článek

„Už v uplynulých týdnech se v souvislosti se zaváděním krizových opatření propadla návštěvnost gastronomických provozů na polovinu. Za současné situace musí vláda navrhnout a schválit záchranný balíček kompenzací pro provozovatele gastronomických zařízení, kteří potřebují platit své zaměstnance, nájmy a další náklady. Pokud nepřijde rychlá pomoc, hrozí masivní propouštění a ukončování provozu hospod a restaurací,“ uvedl Kastner.

Shromažďování osob

Kvůli covidu-19 bude v Česku od středy do konce nouzového stavu omezené shromažďování na maximálně šest lidí.

Omezení se má týkat i sportovců. Znamenalo by to výrazné zkomplikování tréninků například fotbalistů. Ve větším počtu se ale mohou potkávat třeba rodinní příslušníci.

„Opatření platí plošně, tedy nejen ve vnitřních, ale i ve venkovních prostorech. Jsou tu také výjimky, které se týkají různých statutárních orgánů, zasedání státní správy, samosprávy, politických stran, jinak toto pravidlo je skutečně plošné,“ uvedl Prymula.

Lockdown nemá být hlavní nástroj boje proti covidu, varuje zmocněnec WHO. ‚Dělá z chudých ještě chudší.‘

Číst článek

Na veřejně přístupných místech bude zakázáno pití alkoholu. Opatření má rovněž platit od středy do 3. listopadu.

Od úterý pak bude v Česku také povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách. Opatření má platit až do odvolání.

Vláda také aktivovala na pomoc mediky čtvrtých a pátých ročníků. A kromě toho i další ročníky nejrůznějších škol – například z vysokých škol farmaceutických nebo z ošetřovatelství.

‚Máme jen jeden pokus‘

„Opatření jsou nepříjemná a mají dopad. Vidíme, že narůstající trend má parametry některých zemí, kde došlo k tomu, že se zavedla plošná opatření, jako Izrael nebo Velká Británie. Musíme to udělat, už nemáme jinou šanci,“ uvedl Prymula s tím, že musíme změnit trend, jinak dojde k naplnění kapacity nemocnic.

Jednání o dalších opatřeních se protáhlo. Prymula musel odvolat plánovaný projev v televizi

Číst článek

Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou tato přijatá opatření zmírněná, řekl Babiš.

Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je menší než 1, epidemie postupně slábne. V pátek ministr Prymula uvedl, že reprodukční číslo je 1,5.

„Máme jen jeden pokus, který musí být úspěšný, abychom jako národ i tentokrát epidemii zvládli,“ apeloval v pondělí premiér Babiš.

Podle Prymuly je jistý jen termín návratu dětí z 1. stupně základních škol po podzimních prázdninách v pondělí 2. listopadu. „Ostatní budou záležet na tom, jakým způsobem se bude vyvíjet naše reprodukční číslo a jakým způsobem se nám podaří srazit počet nově nakažených osob,“ dodal ministr.

Hygienici v Česku evidují za pondělí dalších 4310 případů nákazy koronavirem. Podle dat ministerstva zdravotnictví má teď nemoc covid-19 celkem 62 170 lidí. Lékaři v nemocnicích pečují o 2146 z nich. V souvislosti s koronavirem od začátku epidemie v Česku zemřelo 1051 lidí.

ako, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme