V Česku překročil počet případů nákazy hranici 13 tisíc. USA hlásí nejvyšší denní nárůst

V pátek zatím v České republice přibylo 82 nakažených, celkový počet potvrzených případů nového koronaviru tak stoupl na 13 001. Vyléčilo se dosud 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak v zemi 4441 nakažených. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, ohniska nemoci zůstávají v Moravskoslezském kraji a na Kutnohorsku. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k pátečním 17.30.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 6:34 11. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 115 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

U většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich. V posledních třech dnech se denní přírůstek nových případů nákazy držel nad stovkou.

Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných ale klesal. Ve čtvrtek byl 2,38 procenta. Držel se tak pod sedmidenním průměrem, který je 3,66 procenta.

Přijde druhá vlna epidemie? ‚Velice brzy,‘ říká zmocněnec Světové zdravotnické organizace

Číst článek

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 121 nových případů na 100 000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými.

O koronaviru na Karvinsku ve čtvrtek debatovali poslanci na mimořádné schůzi. Opozice poukazovala na to, že lidé zde musejí na testování a výsledky testů čekat i několik dní, zpochybňovala fungování takzvané chytré karantény, která má usnadnit hledání možných nakažených.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že situace na Karvinsku se uklidňuje a nákaza se tam nekontrolovaně nešířila.

Text pokračuje pod online reportáží.

Na sousedním Frýdecko-Místecku, kde kvůli nákaze přerušila provoz společnost DEVA, je za posledních sedm dní zhruba 36 nových případů na 100 000 obyvatel. Na Ostravsku je to 20, na Kutnohorsku 49 a na Jihlavsku zhruba 18 nově nemocných na 100 000 obyvatel.

Nováčkům na trhu s respirátory schází razítko ke státním zakázkám. Jediný český certifikátor nestíhá

Číst článek

Na Kutnohorsku je ohnisko covidu-19 v Církvici, na Jihlavsku ve Větrném Jeníkově, v souvislosti s tímto ohniskem bylo v pátek potvrzeno devět nových případů.

Lidé na Kutnohorsku musejí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Mimořádné opatření platí od půlnoci na sobotu.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3617 případů koronaviru. V Praze je to 2647 případů, naproti tomu v Jihočeském kraji jen 209. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.

Situace v zahraničí

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek znovu upozornila, že současným ohniskem pandemie covidu-19 je Latinská Amerika. Kromě toho, že v Latinské Americe leží Brazílie, která je druhá v absolutním počtu evidovaných nakažených i úmrtí s covidem-19, registrují některé tamní země i velmi vysoké počty nakažených na počet obyvatel.

Rekordní denní nárůst v počtu nakažených z regionu opět oznámilo Mexiko, kde za čtvrtek přibylo 7280 infikovaných. Celkem se tam nákaza prokázala již u 282 283 lidí.

V Británii je riziko nízké, ale karanténě se nevyhnete. Projděte si mapu s pravidly pro cestování

Číst článek

Největší latinskoamerická země, Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, zaznamenala dosud přes 1,7 milionu nakažených a 69 184 úmrtí s covidem-19, z toho za poslední den 42 619 nakažených a 1220 úmrtí.

Spojené státy, nejpostiženější země v nynější pandemii covidu-19, znovu překonaly rekord v počtu případů nákazy potvrzených za 24 hodin (do čtvrtečního večera jich zaznamenaly přes 65 500).

USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, zaregistrovaly od začátku pandemie přes 3,1 milionu nakažených, z toho na 133 300 lidí zemřelo. Připadá tak na ně čtvrtina z celkového počtu i úmrtí ve světě.

Největší přírůstky v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy Kalifornie, Texas a Florida. Tyto státy na jaře mezi prvními začaly uvolňovat karanténní opatření. Jen ve dvou státech USA je podle aktuálních dat nákaza na ústupu.

Izrael kvůli druhé vlně koronaviru částečně uzavřel pět měst. Sedmidenní izolace se týká i Jeruzaléma

Číst článek

Alarmující je situace také v Indii, kde se počet evidovaných nakažených za poslední tři týdny zdvojnásobil na celkových asi 794 000, což je třetí nejvyšší počet ve světě po USA a Brazílii. Za poslední den oznámila Indie rekordních 26 506 případů.

Přes 21 000 infikovaných koronavirem v Indii dosud zemřelo. Tato země s 1,3 miliardy obyvatel ale provádí na 250 000 testů denně, což je na tak velkou zemi podle odborníků nedostatečné.

Epidemie patrně stále nedosáhla vrcholu ani v Jihoafrické republice, která v uplynulých 24 hodinách zaznamenala rekordních 13 674 případů nákazy koronavirem. Ve stejný den ale provedla i nejvíce testů. S koronavirem v JAR dosud zemřelo 3720 lidí a potvrdil se tam u asi 250 000 lidí, z toho polovina se už zotavila

ako, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme