Langer: Přesvědčil jsem prezidenta, aby dal policejní reformě zelenou

Prezident republiky Václav Klaus zřejmě podepíše zákony týkající se policejní reformy. Ministr vnitra Ivan Langer dnes po jednání s Klausem na zámku v Lánech řekl, že se mu hlavu státu o potřebnosti reformy podařilo přesvědčit. Konkrétní datum podpisu ale zatím není jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer, Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Podle Langera představuje zásadní průlom do dosavadního fungování policie, protože na první místo staví prevenci a až na druhé místo represi.

K možnosti začít naplňovat tyto představy chybí ministrovi jen krůček. Nový policejní zákon už schválila sněmovna a minulý týden také senátoři. Pokud změny posvětí i prezident, začnou platit od 1. ledna příštího roku.

Langer po dnešní schůzce prozradil, že Klaus se s reformou dopředu důkladně seznámil a kladl mu řadu doplňujících otázek. "Ale mám pocit, že se mi podařilo ho přesvědčit a že koncept té největší změny za 50 let, která dává naději na naplnění hesla Pomáhat a chránit, je koncept, se kterým se on ztotožňuje," uvedl Langer.

Reforma má změnit a hlavně zjednodušit organizační strukturu policie. Třeba tím, že chce tam, kde doposud chyběla, vytvořit krajská policejních ředitelství. Mění i podobu inspekce, která kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Šéfa inspekce už v budoucnu nemá jmenovat ministr vnitra, ale vláda.

Upravit se mají také pravomoci policistů - nové jim přibudou, jiných se zbaví. Na zpacifikování pachatele budou moci používat elektrické paralyzéry, takzvané tasery, a gumové projektily, což se ale se nelíbí ani některým Langrovým stranickým kolegům.

Policie by nově získala možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání by také měla přístup k údajům o telefonátech, použití platebních karet a poskytnutí lékařské péče. Muži zákona by už nemuseli doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích.

Hodně se také diskutovalo o změnách kolem bezpečnosti na silnicích. Hlavně o tom, že by městská policie měla přijít o právo měřit rychlost jízdy na silnicích. Senátoři ale požadují, aby obecní policie mohla měřit rychlost v zastavěných částech obcí v součinnosti s republikovou policií. Langer jim slíbil, že do konce srpna předloží novelu zákona o silničním provozu, do níž zapracuje jejich požadavky.

Další novinkou je, že při měření alkoholu v krvi bude orientační dechová zkouška rovna odběru krve u lékaře. Policie by také vyšetřovala jen ty dopravní nehody, u kterých by vznikla velká škoda. O přesné částce bude sněmovna ještě jednat. Uvažuje se o limitu 100.000 nebo dokonce 250.000 korun. Návrh umožňuje, aby soukromé firmy nejen měřily rychlost vozidel, ale i pořizovaly osobní údaje řidičů.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme