Langer: Přesvědčil jsem prezidenta, aby dal policejní reformě zelenou
Prezident republiky Václav Klaus zřejmě podepíše zákony týkající se policejní reformy. Ministr vnitra Ivan Langer dnes po jednání s Klausem na zámku v Lánech řekl, že se mu hlavu státu o potřebnosti reformy podařilo přesvědčit. Konkrétní datum podpisu ale zatím není jasné.
Podle Langera představuje zásadní průlom do dosavadního fungování policie, protože na první místo staví prevenci a až na druhé místo represi.
K možnosti začít naplňovat tyto představy chybí ministrovi jen krůček. Nový policejní zákon už schválila sněmovna a minulý týden také senátoři. Pokud změny posvětí i prezident, začnou platit od 1. ledna příštího roku.
Langer po dnešní schůzce prozradil, že Klaus se s reformou dopředu důkladně seznámil a kladl mu řadu doplňujících otázek. "Ale mám pocit, že se mi podařilo ho přesvědčit a že koncept té největší změny za 50 let, která dává naději na naplnění hesla Pomáhat a chránit, je koncept, se kterým se on ztotožňuje," uvedl Langer.
Reforma má změnit a hlavně zjednodušit organizační strukturu policie. Třeba tím, že chce tam, kde doposud chyběla, vytvořit krajská policejních ředitelství. Mění i podobu inspekce, která kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Šéfa inspekce už v budoucnu nemá jmenovat ministr vnitra, ale vláda.
Upravit se mají také pravomoci policistů - nové jim přibudou, jiných se zbaví. Na zpacifikování pachatele budou moci používat elektrické paralyzéry, takzvané tasery, a gumové projektily, což se ale se nelíbí ani některým Langrovým stranickým kolegům.
Policie by nově získala možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání by také měla přístup k údajům o telefonátech, použití platebních karet a poskytnutí lékařské péče. Muži zákona by už nemuseli doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích.
Hodně se také diskutovalo o změnách kolem bezpečnosti na silnicích. Hlavně o tom, že by městská policie měla přijít o právo měřit rychlost jízdy na silnicích. Senátoři ale požadují, aby obecní policie mohla měřit rychlost v zastavěných částech obcí v součinnosti s republikovou policií. Langer jim slíbil, že do konce srpna předloží novelu zákona o silničním provozu, do níž zapracuje jejich požadavky.
Další novinkou je, že při měření alkoholu v krvi bude orientační dechová zkouška rovna odběru krve u lékaře. Policie by také vyšetřovala jen ty dopravní nehody, u kterých by vznikla velká škoda. O přesné částce bude sněmovna ještě jednat. Uvažuje se o limitu 100.000 nebo dokonce 250.000 korun. Návrh umožňuje, aby soukromé firmy nejen měřily rychlost vozidel, ale i pořizovaly osobní údaje řidičů.