Policie obvinila dvě ženy a muže kvůli smrti dvou chlapců na jezeře Lhota u Prahy

Středočeští policisté v pondělí obvinili kvůli srpnovému utonutí dvou chlapců na jezeře Lhota u Prahy tři lidi. Potvrdila to Radiožurnálu policejní mluvčí Markéta Johnová s tím, že dvě ženy a jednoho muže viní policie z usmrcení z nedbalosti. Jestli jde o zaměstnance koupaliště, ale Johnová nepotvrdila. Na obvinění jako první upozornila Česká televize.

Lhota u Prahy (Aktualizováno: 19:17 22. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezero Lhota. Na snímku rozhlas, ze kterého volali rodiče své děti. | Foto: Adam Bejšovec | Zdroj: Český rozhlas

„Obvinili jsme tři osoby. Jedná se o dvě ženy a jednoho muže. Obvinili jsme je z trestného činu usmrcení z nedbalosti, kde jim hrozí trest odnětí svobody ve výši jeden až šest let. Vzhledem k tomu, že na případu stále ještě pracujeme, nebudeme v tuto chvíli sdělovat žádné bližší informace, ani co se týká obviněných,“ řekla Radiožurnálu Johnová.

‚Všichni jsme dnes pozůstalí.‘ Přes 100 lidí uctilo u jezera Lhota památku utonulých chlapců

Číst článek

Podle čestného předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera se někteří příslušníci vietnamské komunity domnívají, že obviněni byli příbuzní chlapců. Kdyby byli pravomocně odsouzeni, chce pro ně Česko-vietnamská společnost žádat o prezidentskou milost. „Byli již potrestáni tím nejvyšším trestem, úmrtím obou chlapců,“ zdůraznil Winter.

Chlapci se na koupališti utopili 2. srpna. Ve vodě je našli asi po dvou hodinách od nahlášení potápěči. Záchranáři již chlapcům nedokázali pomoci, resuscitace byla neúspěšná.

Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali. Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl již dříve serveru iDNES, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události.

Nejde vyhánět lidi z vody pokaždé, když se někdo ztratí, brání chování zaměstnanců ředitel koupaliště Lhota

Číst článek

Server Blesk.cz s odvoláním na svědky již dříve uvedl, že chlapci zmizeli dřív, než byla událost nahlášená na tísňovou linku, matkám ale nikdo nevěnoval pozornost, zaměstnankyně koupaliště se prý ženám vysmívaly. To ale ředitel koupaliště Robert Nedvěd odmítl v rozhovoru po Radiožurnál. Obě ženy prý mluvily jen vietnamsky a obsluha jim nerozuměla.

Televize Prima s odvoláním na svědky události uvedla, že se do řešení situace vložili další návštěvníci koupaliště. Pracovnice koupaliště ale podle nich nechtěly vyvolávat chaos a obtěžovat návštěvníky.

V neděli 5. srpna se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci za utonulé chlapce. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

Tereza Chlubná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme