LIDEM zůstává ve vládě, zrušila usnesení o odchodu svých ministrů

Strana LIDEM chce setrvat ve vládě, s ODS a TOP 09 bude vyjednávat o koaliční smlouvě. Vedení liberálních demokratů také zrušilo předvánoční usnesení o odchodu svých ministrů z vlády k 10. lednu 2013. Po jednání strany to na brífinku řekla její předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake vystoupila 8. ledna na brífinku po jednání republikové rady strany | Zdroj: ČTK

Podle ní chce LIDEM zůstat ve vládě kvůli tomu, aby měla možnost prosadit svůj program. O ministerské posty prý straně nejde.

„Jednoznačně zaznělo, že pokud máme v politice být a chceme v politice být, tak jsme tady proto, abychom právě prosazovali naše programové priority. Byť cítíme, že došlo k porušení dohody o výměně ministerstev. Nicméně převažují naše hodnotové a programové priority nad snahami o setrvání na lukrativních nebo zajímavých postech,“ řekla Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman

Už zítra budou jednat lídři všech tří koaličních stran - ODS, TOP 09 a LIDEM. Na schůzce by se měli dohodnout na nové podobě koaliční smluvy, která by měla být hotová do konce ledna.

„Na zítřejším jednání K3 spíše zhodnotíme ještě dnešní jednání republikové rady strany LIDEM plus předpokládám, že zahájíme právě jednání o nejdůležitějších bodech koaliční smlouvy a stanovíme harmonogram tak, abychom mohli koaliční smlouvu podepsat do konce ledna,“ prohlásila šéfka liberálních demokratů.

Do smlouvy chce LIDEM zapracovat nový protikorupční plán, ve kterém bude klást důraz především na zákon o úřednících, ale také na to, aby se v tomto roce už nezvyšovaly daně.

„Půjdeme na jednání o koaliční smlouvě s takovými body, jako je zákon o úřednících, se žádostí o přijetí protibyrokratického balíčku - balíčku na redukci agend a byrokracie, požadavkem, aby v tomto volebním období nebyly už za této vlády zvyšovány žádné daně. Budeme trvat na přijetí zákona o financování politických stran, zákona o státním zastupitelství, ale také samozřejmě dalších našich programových prioritách,“ popsala Peake.

ODS a TOP 09 chtějí pokračování koalice, LIDEM se rozhodne večer

Číst článek

Kvůli nesouhlasu s očekávaným setrváním LIDEM ve vládě minulý týden rezignoval na post místopředsedy strany Viktor Paggio.

„Strana LIDEM ani nemá příliš na výběr. Pokud chce mít alespoň trochu vliv na vládní politiku, tak musí zůstat součástí vládní koalice. Navíc si velmi rychle otestovala, že její pozice je slabá, protože v momentě, kdy vyhrožovali odchodem z vlády, tak se okamžitě ozval bývalý ministr školství Josef Dobeš, že kolem sebe zformuje určitou skupinu poslanců, kteří chybějící hlasy pro vládu nahradí,“ podotkl ve Stalo se dnes na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman.

ODS rozhodnutí LIDEM přivítala

Místopředseda ODS Martin Kuba krok liberálních demokratů v České televizi ocenil. Vzkázal, že setrvání LIDEM ve vládě považuje za racionální a jedinou variantu. Jinou prý ani neočekával. Ochotu dál vládnout s nejmenší koaliční stranou deklarovala i TOP 09.

„Jsem rád, že toto stanovisko – a já jsem jej od začátku považoval za racionální stanovisko, které musí přijít – z vedení LIDEM přišlo. Nám to umožňuje pokračovat v tomto vládním projektu a pro nás jako ODS je důležité, aby mohl pokračovat rok a půl k realizaci programu, který chceme nést,“ uvedl Kuba.

Krizi v koalici vyvolalo před Vánoci odvolání Peake z postu ministryně obrany. Resort vedla pouze osm dní. LIDEM reagovala usnesením o odchodu svých ministrů z vlády do 10. ledna 2013.

Petr Hartman, Jaroslava Malínská, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme