Liška navrhne vládě státní granty pro vysokoškolské studenty
Dnešním dnem začala veřejná diskuze o reformě vysokého školství. K jejím nejcitlivějším oblastem patří školné. To ale podle prohlášení ministra školství Ondřeje Lišky současná vláda nezavede. Nicméně jako jeden z doplňujících zdrojů financování chystá takzvané odložené platby za studium. Podle dokumentu nazvaného Bílá kniha terciárního školství jim bude předcházet systém finanční pomoci.
Systém by měl stát na čtyřech bodech. Prvním je studijní grant, do něhož by se měly soustředit všechny dostupné sociální dávky, které zatím pobírá jak student, tak jeho rodiče. To by ale podle ministra Ondřeje Lišky nebyla jediná finanční podpora ze strany státu.
"Bude zefektivněn a zásadně rozšířen systém studijních stipendií, která budou jak sociální, tak zaměřená na kvalitu. Chystáme i rozšíření možnosti výhodného, státem garantovaného spoření na studium. Tyto tři zdroje by měly pomoci studentům soustředit se na studium a zároveň, to je čtvrtá věc, by měli být i studenti, kteří budou během studia pracovat, daňově zvýhodněni," uvedl Liška.
Systém odloženého školného se nelíbí zástupcům studentů. Argumentují ústavním právem na bezplatné vzdělání. Při placení i odloženého školného by se podle nich stala ze vzdělání soukromoprávní komodita, která se dá běžně koupit. Nesouhlasí ani se zavedením studijního grantu. Podle předsedy studentské komory Rady vysokých škol Vratislava Vozníka by podpora ve formě studijního grantu byla nižší než stávající sociální dávky.
"Ani ten základní studijní grant nereflektuje zcela situaci, jaká je sociální podpora v dnešní době. Stát určitým způsobem studenty podporuje, jak přes systém dávek správy sociálního zabezpečení, tak přes ubytovací stipendia, sociální stipendia a další, jenomže když dojde k převodu, který je navrhován, dojde k tomu, že se celková suma, která poteče ke studentům, sníží. To se nám samozřejmě nelíbí a budeme proti tomu bojovat," řekl Vozník.
Veřejná diskuze o připravované reformě vysokého školství, do níž by se měli podle ministra zapojit zaměstnavatelé, akademici, studenti či kraje, potrvá do podzimu. Z jejích výsledků by pak měl vycházet návrh reformního zákona, který by vláda a parlament měly schválit do voleb v roce 2010.