Litomyšli hrozí kvůli porušení památkového zákona pokuta až čtyři miliony

Litomyšl má po zastavení archeologických prací na zámeckém návrší další problém. A i ten souvisí s archeologií. Město oznámilo Archeologickému ústavu AV ČR více než čtyřsetmilionovou opravu památky UNESCO jen jako drobnou stavbu a navíc neuvedlo všechna místa, kde se bude kopat. Tím podle ústavu porušilo památkový zákon, a Litomyšli tak hrozí pokuta až čtyři miliony korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkopané nádvoří zámku v Litomyšli

Rozkopané nádvoří zámku v Litomyšli | Foto: Petr Sehnoutka | Zdroj: Český rozhlas

Město podle zákona mělo Archeologickému ústavu oznámit, co a kde přesně bude dělat, říká zástupce ředitele ústavu Jan Mařík:

„Oznámení, které došlo Archeologickému ústavu 24. listopadu, datované do června, což už samo o sobě je zvláštní, má celou řadu dalších zvláštních parametrů a celé to oznámení je koncipováno tak, že je značně zavádějící."

Zavádějící je například to, že Litomyšl čtyřsetmilionovou přestavbu památky UNESCO vydává za drobnou stavbu. Město totiž opravuje celkem jedenáct objektů, které obklopují zámek. Podstatnou část z nich ale v oznámení neuvedlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o opravách památek v Litomyšli v Dopoledním Radiožurnálu.mp3

„Příkladem je například piaristická kolej, kde probíhal ten záchranný archeologický výzkum v poměrně velkém rozsahu, a v tomhle prostoru byla nalezena celá řada velmi cenných předmětů. V tomto případě město nejenže do dneška neoznámilo tuto stavbu, zároveň ani nepočítalo s tím, že by tam kdy nějaký archeologický výzkum bylo nutné provádět,“ dodává Jan Mařík.

Výzkum v podzemí musí vždy předcházet stavebním pracem. Archeologové i památkáři ale považují přístup města k tomuto výzkumu za slabinu celé akce. Město si přitom na hlídání projektu najalo manažera Ivo Koukola a zaplatilo mu za to více než sedm milionů. Koukol ale odmítá, že by město zákon porušilo.

„Tak pokud je tam nějaká chyba v tom konkrétním parcelním čísle nebo takhle, tak samozřejmě to je naše chyba, že jsme ho tam kdyžtak nezapsali, nicméně dodavatel prací tuhletu chybu překryl tím, že to ještě jednou zopakoval tohleto oznámení,“ uvedl Ivo Koukol.

Podle Archeologického ústavu se jedná o porušení zákona. „Nemyslíme si, že jsme cokoli porušili, protože Archeologický ústav tohleto obdržel,“ reagoval manažer.

Chybějící parcelní čísla

Parcelních čísel chybí ovšem hodně.

„Ano, může to být naše chyba, že tam nějaké chybí, ale jsou tady vlastně pojmenovány všechny hlavní parcely návrší. Já mám dojem, že to indikuje dostatečně na to, že se prostě na zámeckém návrší něco bude dít, něco většího,“ řekl Ivo Koukol.

Archeologický ústav vše před měsícem předal Památkové inspekci. Ta sice ještě nemá kompletní podklady, ale také se jí nelíbí, že se dnes bagruje také v jiných místech, než kde město uvedlo. Potvrzuje to její šéf Martin Zídek.

„Tyto práce oznámeny Archeologickému ústavy nebyly, a pokud na nich již byly zahájeny práce, pak hrozí městu Litomyšl pokuta až do čtyř milionů korun,“ uvedl Martin Zídek.

S tímto názorem se shoduje i Národní památkový ústav.

Petr Sehnoutka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme