Mattel stahuje své závadné hračky i z obchodů v Česku

V Česku se prodalo několik tisíc nebezpečných hraček. Jsou od firmy Mattel, která už je stahuje z prodeje. Jde o výrobky nabarvené nebezpečným olovnatým nátěrem a s malými magnety, které by děti mohly spolknout. Zákazníci, kteří si hračky vyrobené v Číně koupili, je mohou firmě vrátit a dostanou peníze zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nebezpečné hračky Fisher-Price | Foto: AFP

Z oblečků panenek Polly Pocket odpadají silné magnety, které děti mohou vdechnout, spolknout, nebo si je strčit do nosu či uší. A z angličáku Cars, typ vojenské sanitky Sarge, se zase uvolňuje životu nebezpečné olovo.

Zdravotní nezávadnost hraček neohlídal čínský výrobce, říká mluvčí českého Mattelu Marie Kadlecová: "Co se týče barviv, tak tam je to otázka těch zdravotních požadavků. Oni porušili kontrakt, protože dali zakázku barvení jinému dodavateli, než byl schválen Mattelem."

Česká obchodní inspekce zatím žádné kontroly v této souvislosti neplánuje. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že Mattel splnil svou povinnost, když sám stahuje hračky z prodeje. O případných kontrolách ze strany hygieny se podle něj zatím nerozhodlo.

Největší světový hračkářský koncern stahuje z trhů po celém světě přes 18 miliónů nebezpečných čínských hraček, polovina z tohoto množství připadá na Spojené státy. Celkem se jedná o 72 druhů závadných hraček. Už zakoupené čínské produkty Mattel zákazníkům proplácí. Prvotní náklady na stahování hraček z trhu koncern odhaduje na 30 miliónů dolarů.

Alexandr Pícha, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme