Meteorologové varují před ledovkou

Namrzající déšť dorazil do Karlovarského kraje. Zatím nezpůsobil žádné vážné problémy v dopravě ani mimo ni. Počasí se ale postupně přesouvá na celé území České republiky. Večer začalo drobně pršet v Praze a na silnicích a chodnících se začala vytvářet ledovka. Meteorologové proto doporučují zůstat raději v bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí komplikuje dopravu na Vysočině | Zdroj: ČTK

Meteorologové doporučují omezit jízdu automobily a v případě nutnosti jízdy přizpůsobit její rychlost kvalitě a charakteru komunikací. Pozor si musí dávat i chodci. Hrozí nebezpečí uklouznutí na ledem pokrytých chodnících. Takové pády pak často vedou ke zlomeninám či otřesům mozku.

Prvním postiženým krajem je Karlovarsko. V kraji ale už sněžení ustává a vyskytují se spíše přeháňky. Jen v Krušných horách se vytvářejí závěje.

"V současné době nemáme hlášeny žádné komplikace na silnicích Karlovarského kraje typu kolony kamionů, které se nepohybují v kopcích a podobně. Nicméně je potřeba jezdit velice opatrně. Komunikace mohou opakovaně namrzat. Největší nebezpečí hrozí především na komunikacích, které se neošetřují chemicky, ošetřují se pouze inertně nebo plužením. Ty mohou být velice kluzké," přiblížil šéf dispečer místních silničářů Josef Bulka.

Kolem půl deváté večer začalo drobně pršet v Praze a na silnicích i chodnících se tvoří ledovka. Pražští silničáři kvůli tomu vyjeli do ulic, zhruba sedm desítek vozů sype komunikace první kategorie. Na co se máme připravit a jak bude ledovka postupovat?

"Srážky budou během večera a noci od jihozápadu celkem rychle přibývat. Mohou místy začít i sněžením, ale to bude od jihozápadu postupně přecházet v mrznoucí déšť. V severovýchodních Čechách, na Moravě a také ve Slezsku by měly být srážky sněhové po většinu noci a do toho mrznoucího deště by měly přecházet až k ránu. Nebezpečí tvorby ledovky je proto v Čechách nejvyšší dnes večer a v noci na zítřek. Na severovýchodě Čech na Moravě a ve Slezsku zejména ráno a zítra během dne," předpověděl Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vysočinu zase i dnes potrápil silný vítr. Nejrychleji foukal na Žďársku. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky a místy dokonce závěje. Na Svratouchu dokonce vítr přesáhl rychlost 100 km/h, řekl meteorolog Mojmír Martan.

"Těch sto kilometrů přesáhla pouze na Svratouchu, který je asi takovým největrnějším místem Vysočiny. Na ostatních místech ale foukalo také dost. Třeba Přibyslav, ta měla největší náraz kolem 65 kilometrů za hodinu," dodal meteorolog.

Jana Zemanová, Vilém Janouš, Vladimíra Brávková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme