MfD: Do důchodu se chystá 1200 praktických lékařů

Mladá fronta Dnes se zabývá problematikou nedostatku praktických lékařů. Exekutoři poprvé přiznali, že nejsou jasná pravidla pro zabavování majetku dlužníků, píše Právo. Těhotným ženám podle Hospodářských novin chybí v Česku možnost volby, jak rodit. Stát si pronajal jednu z nejdražších amerických lobbistických firem, zjistily Lidové noviny. Ministerstvo zahraničí ale odmítlo zveřejnit, kolik za její služby zaplatí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Kdyby se všichni praktičtí lékaři v zemi, kteří jsou v důchodovém věku, ale stále pracují, rozhodli zavřít ordinaci a jít na odpočinek, třetina lidí by rázem přišla o doktora. Spočítala to Mladá fronta Dnes. Praktičtí lékaři stárnou a noví nepřibývají.

Na řadě míst v zemi už je problém sehnat doktora. Potýkají se s tím všechny kraje a některé menší vesnice v pohraničí už lékaře uplácejí a nabízejí jim k zajištěné praxi zdarma i obecní byt pro celou rodinu. Jen aby přišel a léčil.

V Česku je teď pět tisíc praktiků. Jejich průměrný věk je 52 let. A noví medici nepřicházejí. Dávají přednost kariéře v nemocnici. A co mají dělat pacienti, kteří marně obcházejí lékaře a nikdo je nechce vzít? Podle šéfa VZP Pavla Horáka by si měli vyžádat od lékaře papír, že je vytížený a s dokumentem pak zamířit na krajský úřad nebo pojišťovnu.

Mladá fronta Dnes píše, že akutnímu nedostatku praktiků může zabránit i to, že by Češi přestali tak často k lékaři chodit. S třinácti návštěvami ročně jsme totiž evropskými rekordmany.

Pokud vás dnes navštíví exekutor, nemáte podle současných zákonů žádnou možnost, jak zabavení majetku zabránit. I když máte v ruce doklady o tom, že nic nedlužíte.

Jak píše dnešní Právo, podniknout můžete jen následné právní kroky a před vámi bude složitá cesta, jak se svých věcí domoci zpět. Sami exekutoři teď vůbec poprvé připouštějí, že to není v pořádku, a tato praxe by se měla změnit.

Podle šéfa Exekutorské komory Juraje Podkonického by stačila úprava exekučního řádu. Exekutor by pak nemohl zabavit majetek, který prokazatelně patří třetí osobě, nikoliv dlužníkovi.

Pokud by se to změnilo, ušetřilo by to 50 procent problémů lidem i exekutorům. Právo doplňuje, že ministerstvo spravedlnosti se na případnou změnu zákona teprve připravuje.

Najít porodnici, kde by matky mohly rodit v přívětivém prostředí a podle svých představ, je v Česku problém. Informují o tom Hospodářské noviny. Ženy, které chtějí rodit přirozeně, za pomoci porodních asistentek a naopak bez pomoci přístrojů a anestetik, hledají jen s obtížemi místa, kde by to bylo možné. A to přesto, že právě takový přístup k porodům doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Možnost volby v českém porodnictví takřka neexistuje. Zatímco v Německu, Rakousku, Nizozemsku nebo Japonsku rodí matky i ambulantně v porodních domech, u nás jsou jedinou legální alternativou k nemocničním porodům porody doma.

Pokud taková Nizozemka nemá komplikace, a přesto trvá na porodu v nemocnici, musí si připlatit. Hospodářské noviny dodávají, že Češka si naopak musí zaplatit za porodní asistentku a lékaři ji navíc označí za nezodpovědnou.

Česko si pronajalo jednu z nejdražších amerických lobbistických firem, píší Lidové noviny. Společnost Dutko Worldwide má ve Washingtonu prosadit zrušení víz do USA. Kolik stát společnosti platí, odmítlo ministerstvo zahraničí sdělit.

A na závěr pohled do filmové historie, jak o ní píšou Hospodářské noviny: Právě před 30 lety, 25. května 1977, se v amerických kinech poprvé objevil úvodní slogan "kdysi dávno, v předaleké galaxii", podbarvený výraznou melodií Johna Williamse. Před diváky se otevřel spletitý příběh statečného Luka Skywalkera, princezny Leiy a mezihvězdného pašeráka Hana Sola.

Do kin vtrhly Star Wars režiséra George Lucase, aby během následujícího čtvrtstoletí dokonale proměnily zábavní trh. Po třech dekádách jsou Hvězdné války nejúspěšnější filmovou sérií historie.

Šestice epizod vynesla na světových tržbách z kin přes 4,2 miliardy dolarů. Kdo by si to před 30 lety pomyslel - úvodní film stál 11 miliónů dolarů. Do dnešního dne se investice vrátila tvůrcům sedmdesátkrát, uzavírají Hospodářské noviny.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme