Selfie na Colours: Staněk se vyfotil se Šmardou, podle ministra se smáli spikleneckým teoriím

Oběma jde o stejné křeslo, přesto se zdá, že k sobě mají blízko. Alespoň tak to vypadá na rozesmáté fotce kandidáta na křeslo ministra kultury a místopředsedy ČSSD Michala Šmardy a odcházejícího šéfa resortu Antonína Staňka (ČSSD). Staněk selfie doprovodil slovy, že se „s Michalem zasmáli spikleneckým teoriím novinářů o mém odvolání.“ „Asi to byl z jeho strany vtip. My jsme se nesmáli žádným spikleneckým teoriím,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Šmarda.

Ostrava/Praha (Aktualizováno: 16:01 19. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále ještě ministr kultury Antonín Staněk fotografii ve festivalovém duchu sdílel v době, kdy vládní ANO a ČSSD už čtvrt roku řeší, kdo zasedne do křesla ministra kultury.

V době vládní krize tak fotka vzbudila na sociálních sítích zájem. Podle ministra kultury ale nejde o nic zvláštního. „Tato fotka, byť může na první pohled působit ‚absurdně‘, tak nezobrazuje nic jiného, než fakt, že jsme se potkali spontánně na letním festivalu, pokecali spolu a udělali toto foto. Nemá to opravdu žádný jiný podtext,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Antonín Staněk.

Šídlo: Babiš chce s ČSSD vládnout. Jeho ochota jít do konfliktů ale končí, když se přiblíží Zemanovi

Číst článek

K fotce se Staňkem se vyjádřil také místopředseda sociálních demokratů Šmarda. Řekl, že jí předcházela diskuse o výstavbě nového kulturního centra v Ostravě. „U toho jsme si udělali fotku. Tomu vtipu úplně nerozumím,“ odpověděl Šmarda na otázku, zda se smáli „spikleneckým teoriím novinářů“.

Antonín Staněk v textové zprávě uvedl, že šlo o vtip: „Festivaly pořadatelé organizují, aby se lidé bavili a politik je také jen člověk, který se rád pobaví. Jak jsem napsal, není třeba tomu popisku přikládat vůbec žádný hlubší nebo skrytý význam.“

Někteří uživatelé na sociálních sítích ovšem hledali souvislost s lednovým tweetem Antonína Staňka. „Příjemným zpestřením večera bylo i přátelské setkání s J. Fajtem, kdy jsme se společně zasmáli spikleneckým teoriím o jeho odvolání,“ napsal tehdy.

Přesto právě následné odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta bylo jedním z důvodů, proč chce ČSSD Staňka z čela ministerstva kultury odvolat.

Folklorní festival

Nejde o první Staňkův příspěvek v poslední době, který vzbudil zájem na sociálních sítích. Ministr kultury se totiž na twitteru v sobotu 6. července podivoval, že na folklorním festivalu, kterého se účastnil, není Michal Šmarda.

„Dnes jsem byl na folklorním festivalu v Dolních Dunajovicích. Nějak mi tu chyběl M. Šmarda, kandidát na ministra kultury, ale asi mu to jeho poradci nevyhodnotili jako důležitý projekt. Škoda, bylo to skvělé,“ uvedl Staněk v tweetu, který posléze smazal.

Příspěvek, stejně jako současná fotka, na sítích vzbudil pozornost a lidé začali Antonína Staňka parodovat. A k tweetu se ve čtvrtek vrátil i sám Šmarda. „Poradci mi vyhodnotili Colours jako fakt dobrý projekt... akorát je tady oproti Dunajovicím hrozně moc lidí,“ napsal na instagram, kde publikoval také rozesmátou fotku, tentokrát ale s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

„Dělal jsem si legraci. Když se strhla vlna tweetů a facebookvých statusů, tak to byla minulý týden celkem legrace,“ doplnil Šmarda.

Zdlouhavá krize

Vládní ANO a ČSSD to řeší už dva měsíce. Staněk v polovině května oznámil svou rezignaci, premiér Andrej Babiš (ANO) demisi odnesl na Hrad, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl přijmout.

Od té doby se sociální demokracie zabývá otázkou, jak to bude dál. Zevnitř vládní strany dokonce zaznívají hlasy, že by měl Staněk sociální demokracii opustit.

Sám Šmarda se k této otázce v minulosti vyjadřoval neutrálně. „Myslím, že to není na pořadu dne,“ odpověděl ve vysílání Radiožurnálu na otázku, pro Staňka ze strany nevyloučili.

V pátek doplnil, že jak pro něj, tak pro ministra kultury Staňka jde o nepříjemnou situaci: „Pro nikoho, komu záleží na dobré pověsti české republiky a vlády, tak asi nemá radost, že máme napůl ministra a druhého ministra, kterým jím bude, nebo možná ne. Ale ani já, ani pan Staněk za to nemůžeme, takže není důvod, proč bychom měli mít špatné vztahy.“

K důvodu vyloučení Staňka ze strany navíc nevidí důvod a sám by se za něj postavil. „Kdyby měl být vyloučen ze strany, tak určitě. Myslím si, že nic špatného neudělal,“ řekl. „Možná že v tom mohl být aktivnější a jasněji dávat najevo, že demisi myslí vážně. Na druhé straně tím, že ji podal, tak to dal dostatečně najevo. Nemyslím si, že udělal něco, za co by si zasloužil vyloučení.“

Ani podle ministra Staňka není mezi ním a jeho možným nástupcem žádný problematický vztah. „Já jsem osobně s Michalem Šmardou nikdy problém neměl a nepřísluší mi hodnotit jej jako mého možného nástupce: vybral si jej předseda Hamáček a byla to jeho volba a rozhodnutí,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Staněk.

Průtahy do září?

Kdy ale dojde k rozřešení vládní krize, není vůbec jasné. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že pokud se situace ohledně výměny ministra kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, jednání bude asi pokračovat až po prázdninách.

„Od 1. srpna má celá vláda dovolenou, to znamená, že většina ministrů je mimo Českou republiku, já taky. Takže pokud by se to řešení nenašlo, pravděpodobně budeme pokračovat po prázdninách,“ řekl předseda vlády.

„Podle mě si dělá legraci. Ale nejsem si tím úplně jistý,“ řekl Michal Šmarda Deníku N ve čtvrtek. „Pan Babiš naznačil, že spolu s panem prezidentem mají vůli věnovat se tomu i v září. Mám z toho pocit, že kdybychom takhle fungovali na úrovni obcí nebo v nějaké menší nebo střední firmě, tak bychom nepostavili ani psí boudu. Chtěl jsem tím říct, že už je potřeba začít trochu pracovat,“ dodal.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme