Ministerstvo obrany plánuje pořídit dvě nová velkokapacitní letadla

Armáda chce vedle strojů CASA nakoupit ještě dvě větší letadla. Ministr obrany Vlastimil Picek předloží ve druhé polovině roku vládě koncepci dopravního a vrtulníkového letectva, která s tím počítá. Uvedl to v televizi Prima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Picek jmenován novým ministrem obrany | Foto: Filip Jandourek

Materiál s vizí dopravního a vrtulníkového letectva nyní dokončuje ministerstvo obrany.

"Nechci předjímat, ale rozhodně jsou tam uvedeny i dva transportní letouny, které by měly doplnit flotilu armády," vysvětlil Vlastimil Picek.

Nákup čtyř kritizovaných strojů CASA C-295 podle ministra nikdy nebyl pro armádu konečným řešením. Tyto stoje podle něj splňují jen část potřeb, které v oblasti dopravního letectva vojáci mají.

Picek zároveň uvedl, že systém pasivní ochrany strojů CASA má stále problémy. V současné době se prý na jejich odstranění intenzivně pracuje.

Armádní letoun CASA | Foto: ČTK, René Fluger

„V závěru tohoto měsíce by měly proběhnout určité testy z hlediska dodavatele a z hlediska výrobce a já předpokládám, že pokud toto všechno dobře dopadne, že by v dalších následující měsících měly proběhnout řádné vojskové zkoušky,“ doplnil ministr.

Za čtyři letadla CASA zaplatil český stát tři a půl miliardy korun a přidal k tomu ještě bitevníky L-159. Ty po čase dostal zpět jako bolestné za závady dodaných strojů.

Kvůli obchodu viní policie bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Smlouva podle policie byla o více než 650 milionů korun předražená.

Tereza Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme