Ministr obrany kritizuje snižování výdajů na armádu

Přestože bývalé vlády opakovaně ujišťovaly armádu i NATO, že rozpočet ministerstva obrany bude stále vyšší, realita vždy byla a stále je zcela opačná. Jen v příštích třech letech přijdou vojáci dohromady o 20 miliard korun, přestože je měli garantované vládním usnesením z roku 2003. Podle ministra obrany Jiřího Šedivého budou muset vojáci omezit například výcvik, protože nebudou peníze na pohonné hmoty, dále rekonstrukce několika posádek, nákup moderních uniforem nebo terénních automobilů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šedivý

Jiří Šedivý | Zdroj: ČTK

Šedivý zdůrazňuje, že alespoň piloti by měli nalétat plánovaný počet hodin. "Budeme se snažit, aby tím letectvo nebylo zasaženo, protože by to byl návrat zpět do 90. let, kdy v důsledku nedostatku pohonných hmot a dalších technických omezení neměli letci nalétáno dostatek hodin. Vedlo to potom ke snížení jejich schopností. Souvisely s tím i určité havárie a tragédie," řekl Českému rozhlasu Šedivý.

Vojenské výdaje jsou podle Jiřího Šedivého jakousi záložní kasičkou, odkud si všichni vezmou peníze, když je potřebují. Ministr proto chce předložit po vzoru Francie návrh zbrusu nového zákona, který by armádě zaručil rozpočtový rámec na několik let dopředu.

"Já bych byl rád, kdyby ten zákon platil pro léta 2008 až 2011, to znamená na dobu pěti let. Naše právní oddělení bude spolupracovat s parlamentním institutem na konkrétnějších definicích tohoto zákona," upřesnil své představy o novém zákonu Šedivý.

Pokud by se nepodařilo zajistit pro armádu dostatek peněz, nemusela by v budoucnu plnit své základní úkoly, což by mohlo vést podle Šedivého až ke snížení mezinárodní prestiže České republiky. Při nejhorším vývoji by podle ministra mohlo z armády zůstat jen jakési symbolické torzo, které nebude schopné posílat vojáky do zahraničních misí, plnit úkoly vůči NATO nebo pomáhat civilnímu obyvatelstvu při povodních.

Nízké výdaje na obranu před týdnem při návštěvě Prahy kritizoval i generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer. NATO přitom členským státům doporučuje, aby na obranu dávaly dvě procenta hrubého domácího produktu. České výdaje v současnosti činí asi 1,8 procenta HDP. Limit však nedodržují ani další země.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme