Ministr vnitra chce do vydávání zbrojních průkazů více zapojit obce

Obce by podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD měly mít větší pravomoci při vydávání a prodlužování platnosti zbrojních průkazů. Řekl to na jednání sněmovního výboru pro bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Výbor se zabýval tragédií z minulého týdne, kdy 63letý muž v uherskobrodské restauraci Družba zastřelil osm lidí a pak spáchal sebevraždu.

Obce by měly mít podle Chovance ze zákona právo vyjadřovat se k tomu, kdo zbrojní průkaz dostane, nebo komu se prodlouží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro větší pravomoci obcí ve vydávání zbrojních průkazů je i starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar

„Nechceme trestat poctivé držitele zbrojních průkazů. Na druhou stranu si osobně myslím, že by tam měl být větší vhled obce. Obec by měla mít větší právo mluvit do toho, kdo na jejím území má zbraň.“

„Obec teď dostane nový nástroj, tím je registr přestupků. Vedle toho by se obec ze zákona měla vyjadřovat k tomu, kdo zbrojní průkaz dostane, případně, komu se prodlužuje. A tady budeme spolupracovat s Asociací krajů a se Svazem měst a obcí,“ uvedl Chovanec.

O zbrojní průkaz přišlo loni přes 860 lidí, především kvůli ztrátě bezúhonnosti

Číst článek

„Na obcích se kolikrát starostové, nebo i lidé dozvědí více věcí, které vůbec policie z registru zbraní, či přestupků, trestního řízení, neví,“ připomněl místopředseda bezpečnostního výboru sněmovny Bronislav Schwarz z hnutí ANO.

„Jak se ten člověk chová, jak se chová při nakupování, jak se chová ve svém osobním volnu, při sportovních a společenských akcích.“

„Ty posudky z obce, zprávy, by tam měli mít a pravomoci by se měly zvednout,“ zdůraznil Schwarz.

Kriminalita (ilustr. obr.) | Foto: Martin Dušek

Starosta Uherského Brodu záměr vítá

„Myslím, že je to určitě věc, která by celému procesu pomohla,“ ocenil záměr ministra Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu, senátor za KDU-ČSL.

Podle něho by to bylo účinné opatření ve spojitosti se zavedením registru přestupků. „Minimálně z hlediska takových těch metodických potížistů, o kterých víme a kteří teď tím sítem bez problému proplouvají.“

„Předpokládám, že stanovisko obecního úřadu by bylo pouze podpůrné k tomu, aby ten, kdo vydává zbrojní průkaz, rozhodl, zda žadatel průkaz obdrží, nebo ne.“

Patrik Kunčar zdůraznil, že každé opatření, které pomůže zmírnit riziko je vhodně. „Nemyslím si, že se do budoucna podaří eliminovat úplně všechna rizika, protože nesmíme zapomenout na černý trh a ilegální obstarávání zbraní.

„Ale víme, že pachatel v Uherském Brodě měl legálně drženou zbraň, měl legální zbrojní průkaz, takže pravděpodobně v tomto konkrétním případě by toto opatření pomohlo,“ poznamenal Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu.

Milan Kopp, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme