Ministři souhlasí se zrušením daňového zvýhodnění stravenek

Návrh, jehož autorem je mimo jiných premiér Mirek Topolánek počítá se zánikem daňové uznatelnosti příspěvků, které zaměstnancům na stravenky poskytují firmy. Majitelé restauračních zařízení, odboráři ani zaměstnavatelé s touto změnou nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | Foto: Úřad vlády ČR

Podle premiéra Mirka Topolánka by mohlo zrušení daňového zvýhodnění stravenek přinést státní kase až šest set milionů korun: "Je zcela evidentní, že pokud chceme snižovat daně a zjednodušit celou daňovou agendu a legislativu, tak to nepůjde bez diskuse nad celou řadou odpočitatelných položek, daňových úlev a podobných zvýhodnění jako jsou právě stravenky."

Také ministr Petr Nečas obhajuje návrh potřebou zjednodušovat daňový systém. Rovněž upozorňuje, že stravenky se zneužívají. Jsou za ně vydávány různé poukazy, které neslouží ke stravování; někdo si za ně dokonce koupí i spotřební zboží v obchodech.

Proti zrušení daňového zvýhodnění jsou jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Zdeňka Lišky by podniky zaměstnancům mohly přispívat na stravování i bez daňového zvýhodnění stravenek. Šlo by jim to ale ze zisku. Liška proto varuje: "Některé firmy, zejména ty malinké, které tento benefit zaměstnancům dávaly, aby lépe pracovali, tak už to dělat nebudou."

Zneužívání stravenek uznávají i zaměstnavatelé a odboráři; zpřísnění v tomto směru by jim nevadilo. Ve vysílání Radiožurnálu šéf Svazu průmyslu a dopravy potvrdil: "My se nebráníme tomu, aby se omezilo zneužívání těchto stravenek na jiné formy, než jsou určeny."

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme