Na silnicích řádila zima, v příštích dnech hrozí záplavy

Vydatná sněhová nadílka způsobila na řadě míst republiky komplikace silničářům i řidičům. Kvůli hustému sněžení dopoledne platil kalamitní stav na dálnici D5 mezi Plzní a Rozvadovem. Počasí a nepozornost řidičů stojí také za hromadnou havárií na dálnici D1 mezi Rousínovem a Vyškovem, kde se postupně srazilo 15 vozidel. V dalších dnech očekávají meteorologové oteplení a dešťové srážky, které mohou opět zvednou hladiny řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Ivan Babej | Zdroj: ČTK

Kalamitu mezi Plzní a hraničním přechodem Rozvadov způsobili řidiči nákladních aut čekajících v pravém jízdním pruhu na odbavení. Silničářům se podařilo dálnici zprůjezdnit až krátce po poledni. Podle operačního důstojníka z dálničního oddělení Ostrov u Stříbra už osm kilometrů dlouhá kolona kamionů stojí v odstavném pruhu a dopravu neblokuje.

Na dálnici D1 v úseku mezi Rousínovem a Vyškovem se první auta srazila před devátou hodinou a po půl hodině je následovala další. V příkopech se ocitl i převrácený kamión a dokonce posypový vůz silničářů. Podle jihomoravské policejní mluvčí Kamily Janíčkové byla příčinou rychlá jízda na kluzké vozovce. Hromadná nehoda si naštěstí nevyžádala vážnější zranění. Dálnice zůstala sice dálnice průjezdná, ale jen s maximální opatrností.

Hydrometeorologové vzhledem k dešti, výraznému oteplení, silnému větru a tání sněhu varují, že na celém území naší země hrozí až do středy zvyšování hladin vodních toků. Už během pondělí dosáhly podle meteorologa Luboše Moravčíka prvního stupně povodňové aktivity Berounka v Plzni-Bílé hoře, Mže ve Stříbře na Tachovsku a Labe Přelouči, Mělníce, Ústí a Děčíně. Na Vltavě vyhlásili vodohospodáři stav bdělosti v Březí.

Situaci by v noci mohla zhoršit teplá fronta, která přinese oteplení a déšť. "Očekáváme, že ojediněle by srážkové úhrny mohly být za 24 hodin až 30 milimetrů, jinak v průměru předpokládáme pět až 15 milimetrů srážek. Spolu s odtáváním sněhu by mohlo v horních a středních částech toků dojít k prvním a místy až druhým stupňům povodňové aktivity," upozornil Moravčík.

V příštích třech dnech by se odpolední teplota měla vyšplhat až k 11 stupňům, bude pršet a foukat velmi silný vítr o rychlosti 15 až 36 kilometrů za hodinu. V nárazech a na horách bude mít vítr rychlost 50 až 75 kilometrů za hodinu a na hřebenech hor až 90 kilometrů za hodinu, což je již síla vichřice.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Helena Šulcová, Ivan Holas, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme