Na Smědavě bourají horskou chatu z roku 1935, bude tam moderní hotel. Okolním obcím se to nelíbí

V Jizerských horách začala demolice horské chaty Smědava. Známou chatu z roku 1935 v Bílém Potoce by měl nahradit wellness hotel. Soukromý vlastník má povolení od ochranářů i stavebních úřadů. Okolním obcím se ale přestavba, ke které se nemohly vyjádřit, nelíbí. A nadšení nejsou ani někteří turisté.

Smědava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smědava v Jizerských horách přichází o svůj symbol. Dělníci bourají horskou dřevěnou chatu z roku 1935, kterou má nahradit moderní wellness hotel. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření starostů obcí kolem Smědavy, turistů, památkářů i ochranářů přírody

Objekt je v katastru Bílého Potoka, kde je starostou nezávislý Pavel Šercl. „Poslední jednání byla v roce 2016, kdy byly prezentována studie trochu nabubřelejší. Tehdy to obec odmítla s tím, že to není v souladu s územím plánem. Od té doby se nás nikdo na nic nedotazoval,‘ uvedl pro Český rozhlas Liberec.

Starosta Hejnic upozornil, že k objektu vede velmi frekventovaná silnice. „To parkoviště, ty odstavné plochy nestíhají a část bude zabraná hosty, což je samozřejmě problém,“ řekl Jaroslav Demčák. Připomněl také, že Hejnice a další obce jsou zásobené pitnou vodou ze Smědé a řekl, že doufá, že budou dodržovat hygienické limity a nijak pitnou vodu neohrozí.

„Jezdili jsme sem rádi a myslím, že už sem tolik rádi jezdit nebudeme. Člověku je to líto…“

Zdeněk, turista

Stavební povolení vydal stavební úřad v Hejnicích i Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. „Mělo by to být vzhledově podobné. Samozřejmě některé prvky jsou změněné, ale rámcově to zůstává ve stejném stylu,“ řekl Tomáš Korytář ze správy chráněné oblasti.

Památkář Petr Freiwillig z  Národní památkový ústav uvedl, že zde byl uplatněn „hloupý přístup“, kdy se něco zbourá jen, aby se postavilo něco většího. 

Majitel chalupy Jindřich Řehák na žádosti o vyjádření pro Český rozhlas už několik dní nereaguje.

Redakce ČRo Liberec, Šárka Škapiková, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme