Nadstandardní zdravotní péče začne platit asi o rok později

Diferenciace na zdravotní standard a nadstandard vstoupí do praxe o rok později. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Odborné zdravotnické společnosti totiž nestíhají vypracovat seznam věcí, za které budou pacienti připlácet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Motol

Fakultní nemocnice Motol | Foto: Filip Jandourek

Zdravotnickou reformu, která s rozdělením péče na standardní a nadstandardní počítá a měla platit od ledna příštího roku, přitom už minulý týden schválila Poslanecká sněmovna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu diskutoval v Ozvěnách dne předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Štastný (ODS)

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chtěl mít sazebník výkonů hotový do konce letošního září.

Česká lékařská společnost ale stanovila nový termín - přelom listopadu a prosince. Hegerův resort chce v příštím roce nadstandardy alespoň otestovat - lidé by si mohli začít připlácet za tři nebo čtyři věci.

Původní termín pro seznamy výkonů zdravotní péče rozdělené na standardní a takzvaně ekonomicky náročnější se podle člena předsednictva České lékařské společnosti Petra Arenbergera, stihnout nedal:

„Startovací povel běžel někdy během prázdnin. V té době se odborné společnosti nescházejí, takže jsme museli požádat společnosti, aby si na to ještě nechali trochu více času.“

Podle ministerstva zdravotnictví není pozdržení velký problém. Systém legalizace nadstandardů se podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska vyzkouší na několika výkonech.

„V každém případě se nevzdáváme záměru, abychom k 1. 1. příštího roku alespoň několik málo výkonů dokázali stanovit.“

Bouře ve sklenici vody

Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Štastný (ODS) označil informace tisku za ne zcela přesné. „Je to bouře ve sklenici vody. Je potřeba si uvědomit, že jsme definovali tzv. nárok pacienta, neboli to, na co bude mít nárok za to, že platí zdravotní pojištění.“

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

„U variant, kde existuje více typů zdravotní péče nebo materiálů, které směřují ke stejnému terapeutickému účinku, ministerstvo může, ale nemusí, po dohodě s odbornými společnostmi, s pojišťovnami atd. určit tzv. nadstandardy.“

Podle Šťastného to bude nekončící proces, protože medicína se vyvíjí. První nadstandardy vzniknou příští rok. „Pro náročnější nadstandardy potřebuje ministerstvo čas – to je logické.“

„Postupně, krůček za krůčkem, srozumitelně, musíme věci veřejnosti věci vysvětlovat, přidávat další věci. Než vytvořit obrovský balík, aby nastal chaos, je lepší postupovat krok po kroku.“

Odmítl názory, že by se péče pro některé lidi stala nedostupnou. „Budeme vždy garantovat, aby existovala jedna plně hrazená varianta. A tzv. standard nebo nadstandard může být pro 2 různé lidi různý. Když budete mít třeba hemofilika, tak pro něho určitý typ operace bude standardem, například laparoskopický výkon pro dané onemocnění, pro jiného nadstandardem, zdůraznil Štastný.

Postupný rozjezd

Seznam toho, co za nás zaplatí pojišťovny a takzvaných nadstandardů, by měl být hotový v polovině září, experti si ale vyžádali termín na přelomu listopadu a prosince. Celý systém se proto rozjede, jak Radiožurnálu řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, postupně:

„Celý ten časový posun nepovažujeme za fatální. Z části to poukazuje též na komplikovanost problematiky. V každém případě se nevzdáváme záměru, abychom k 1. 1. příštího roku alespoň několik výkonů i po dohodě s odbornými společnostmi dokázali stanovit.“

Milan Kopp, Alžběta Havlová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme