Fialova vláda ustála ve sněmovně hlasování o nedůvěře. Poslanci jednali přes 22 hodin

Předsedové pěti vládních stran | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda premiéra Petra Fialy z ODS ustála v pátek vůbec první hlasování o nedůvěře. Podle propočtů serveru iROZHLAS.cz hlasovalo pro návrh 84 poslanců, proti bylo 100 zákonodárců, nepřítomno bylo 16 lidí. Hlasování vyvolaly opoziční ANO a SPD. Vyčítají vládě korupční kauzu Dozimetr a také podle nich nedostatečný boj proti vysokým cenám energií. Poslanci jednali od čtvrtečních 13.00.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:23 2. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovalo se po jménech k návrhu: „Poslanecká sněmovna vyslovuje vládě nedůvěru.“ K tomu, aby kabinet padl, by pro nedůvěru musela hlasovat nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Pro jich nakonec bylo 84. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů.

Poslanci jednali přes 22 hodin, posledním řečníkem byla u pultíku předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Debata se protáhla i kvůli ranním dohadům o jednací řád.

Spor vyvolala kolem půl páté ráno Schillerová, když žádala jménem klubu ANO, aby se do sálu vrátili všichni ministři vlády. Připomněla, že stejný požadavek měla současná vládní koalice – tehdy v opozici – v minulém volebním období na někdejší vládu Andreje Babiše (ANO).

Orbán jako maďarský Havel, zlatokopky a další výroky. Co zaznělo při jednání o nedůvěře vládě?

Číst článek

Koalice ale odkázala na usnesení z roku 1996, podle kterého by měli být členové vlády přítomní, jen když vláda žádá o důvěru, nikoli když jí opozice vyslovuje nedůvěru. A Schillerová to obratem zkritizovala.

„Když jste v opozici, tak my tady musíme sedět, protože tady hystericky křičíte, že to je naše povinnost, že to je pohrdání sněmovnou a arogance. A když jste u vlády, tak vytáhnete usnesení. Tak to je ta vaše politika,“ prohlásila.

Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob ale namítal, že to je naopak opozice, která jde na hranu jednacího řádu.

„V jednacím řádu hledáte každou možnou skulinku, jak tady projednávání čehokoliv zkomplikovat. Trávíme tady noci, je to legitimní, ale to, že obstruujete téměř každý druhý bod tady, tak ten nástroj ztrácí smysl,“ řekl.

‚Pokud je soudná, rezignuje.‘ Jurečka požaduje odchod Mračkové Vildumetzové z vedení sněmovny

Číst článek

O výkladu jednacího řádu se poslanci přeli déle než půl hodiny. Padly i výhrady, že když ANO žádá o přítomnost ministrů, neměl by v sále chybět ani jeho předseda Andrej Babiš. Schillerová ho ale hájila, že schůzi sleduje mimo jednací sál.

Babiš k tomu později řekl: „Není moje práce tady sedět. Moje práce je dělat pro lidi… Když mi zavelí Alenka Schillerová, ona šéfuje, říká: ‚Musíte být ve sněmovně.‘ Tak jsem tady.“

„Orbán je maďarský Václav Havel,” přirovnal Babiš maďarského premiéra k československému a českému prezidentovi.

Poslanecká sněmovna v brzkých ranních hodinách. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dlouhé debaty

Kolem šesté hodiny ranní bylo do rozpravy přihlášeno ještě 26 poslanců. Většinu jednacího času zabraly projevy poslanců s přednostními právy – předsedů stran, klubů nebo ministrů. Na prvního řádně přihlášeného řadového poslance do diskuse se dostalo kolem půl třetí ráno.

Koalice ale tentokrát zvolila jiný postup. Na kritiku reagovala okamžitě a výhrady ze strany opozičních poslanců komentovala, což diskusi prodlužovalo a oddalovalo hlasování. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Marka Výborného opozice jen využívala čas a prostor pro předvolební kampaň.

Hlubučka obviněného v korupční kauze kolem pražského dopravního podniku pustili z vazby

Číst článek

„Je naprosto evidentní, že máme tři týdny před volbami. Ta vystoupení nejsou nic jiného než předvolební rétorická cvičení opozice, tak to je k tomu potřeba přistoupit. Schůze by se pravděpodobně vůbec nekonala, kdyby nebyly volby. Opozice na to má svaté právo a my máme právo, a také to ústy premiéra i ministrů učiníme, abychom znovu připomněli občanům, co všechno vláda za těch devět měsíců udělala.“

Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě kvůli kauze Dozimetr a její možné spojitosti s šéfem civilní rozvědky Petrem Mlejnkem.

ANO a SPD kritizují ale i postup vlády v opatřeních proti vysokým cenám energií. Podle šéfa poslanců opozičního hnutí SPD Radima Fialy koalice nepomáhá lidem s dopady zdražování.

Lidé se nás na ulici ptají, jak to mají dělat, zvlášť senioři, kteří už nemají partnera, aby se podělili o finanční nároky na energie. A říkají: ‚Přišly nám složenky na 15 tisíc a důchod mám 14 500. Co mám dělat?‘ To je otázka na pětikoalici a na pana premiéra. Vy jste říkali, že jim pomůžete.

Vláda ale kritiku odmítá. Ministři naopak na plénu obsáhle hájili své kroky za devět měsíců ve funkci.

Poslanecká sněmovna v brzkých ranních hodinách. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme