Nejvyšší správní soud obdržel přes 60 stížností na prezidentské volby, devět z nich odmítl

Nejvyšší správní soud dostal 61 stížností na prezidentské volby. Lhůta k podání návrhů uplynula v úterý odpoledne. Devět z podnětů už soud odmítl nebo se jimi kvůli formálním nedostatkům nezabýval. O zbylých musí volební senát rozhodnout do 15 dnů.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018

Prezidentské volby 2018 | Foto: René Volfík | Zdroj: Reuters

„Návrhy se dají podle obsahu rozdělit do tří skupin podle toho, v čem stěžovatelé spatřují pochybení. Je to vedení volební kampaně a financování, dále pak práce okrskových komisí při sčítání hlasů nebo registrace prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců,“ upřesňuje mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová.

Předčasné doručení, špatný nadpis. Správní soud odmítl prvních pět stížností na prezidentské volby

Číst článek

Jednu stížnost podala neregistrovaná kandidátka Terezie Holovská, která už dříve kvůli vícenásobným podpůrným podpisům zákonodárců zpochybňovala pět z devíti uchazečů o Hrad. Před volbami soud Holovské nepřiznal právo zpochybnit registraci jiných kandidátů, když se zároveň nedomáhala registrace vlastní. Po volbách mohl podat stížnost kterýkoliv volič, kandidát nebo navrhovatel kandidáta.

Podpisy zákonodárců

Problém s podpisy zákonodárců, kteří podpořili více kandidátů, je také tématem stížnosti justičního aktivisty Tomáše Peciny. Poukazuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo registraci kandidátů s vícenásobnými podpisy a NSS je z voleb nevyřadil, přestože právní názor vnitra kritizoval. Pecina to označuje za zmatečnou situaci a navrhuje zopakování voleb. Zároveň neúspěšně podal námitku podjatosti proti všem členům volebního senátu s výjimkou Miloslava Výborného.

Další podněty se týkají například vedení volební kampaně, financování a práce okrskových komisí při sčítání hlasů.

Například žena z Nového Knína na Příbramsku kritizovala předvolební kampaň příznivců Miloše Zemana. Konstatovala, že před volbami lze čekat různé útoky na kandidáty, ale počínání „zemanovců“ podle ní nemá s demokracií co dělat. Pisatel stížnosti z Prahy 9 považuje slogan Stop imigrantům a Drahošovi, který se objevil v inzerátech v tisku a na billboardech, za pomluvu.

Volba Karla Habsburského

Muž z Prahy 1 tvrdí, že vhodil do urny vlastnoručně vyrobený lístek pro Karla Habsburského, přesto komise v okrsku podle oficiálních výsledků nezjistila žádný neplatný hlas. Stížnost nejprve podal předčasně, pak se na soud obrátil znovu.

Muž tvrdí, že ve volbách hlasoval pro Habsburka. Komise ale neeviduje žádný neplatný hlas

Číst článek

Soudci zatím stihli odmítnout pět podnětů, další čtyři odložili, protože nesplňovaly formální náležitosti. Stížnosti doručené po dnešním uplynutí zákonné lhůty soud musí odmítnout pro opožděnost.

„Soudci volebního senátu NSS průběžně posuzují jednotlivé návrhy, provádějí základní procesní úkony, v případě potřeby zasílají výzvy k odstranění vad návrhů,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Soud musí o všech návrzích rozhodnout do 15 dnů od doručení. Posledním dnem pro rozhodování volebního senátu o včasných stížnostech je tedy středa 21. února. Soud může teoreticky nařídit opakování voleb, pokud zjistí závažné porušení zákona, které mohlo hrubě ovlivnit výsledek.

Lednové volby vyhrál současný prezident Miloš Zeman. Ve druhém kole porazil vědce Jiřího Drahoše. Pochybnosti o vícenásobných podpisech se týkaly Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, kteří nepostoupili do druhého kola. 

Před pěti lety NSS dostal 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudů nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme