Několikrát zatopená obec Troubky postavila ochranný val načerno, Povodí Moravy ho chce odstranit

Jako partyzánštinu označují vodohospodáři a představitelé města Přerov stavbu protipovodňového valu nedaleko Troubek. Vybudovala ho sama obec, jenže na cizích pozemcích a bez stavebního povolení.

Troubky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Troubkách | Foto: Tomáš Adamec

Troubky na Přerovsku - symbol ničivých povodní v roce 1997 - zřejmě budou muset odstranit protipovodňový val nedaleko své obce. Postavily si ho jako ochranu před rozvodněnou Bečvou. Ovšem bez stavebního povolení a částečně i na pozemcích města Přerov – navíc bez jeho vědomí. Tamní magistrát proto už zahájil řízení o odstranění stavby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O černé stavbě protipovodňového valu v Troubkách si poslechněte v příspěvku Lenky Kratochvílové

„Ano, je to tak," potvrzuje stavbu valu starosta Troubek Radek Brázda za Starosty a nezávislé. „V první řadě jsme chtěli ochránit zájmy obce a v té době, kdy se to začalo realizovat, tak jsme moc neřešili, jak je to s pozemky," dodává.

Většina místních stavbu valu podpořila. Mezi nimi i Marie Ražková. Její dům při povodních strhla voda. „Určitě jsem to podpořila a myslím si, že je to i na zodpovědnosti každého občana, aby se staral," dodává obyvatelka Troubek.

Část valu leží na katastru Přerova. Náměstek primátora Pavel Košutek z Hnutí ANO tvrdí, že v pokud by se tady Bečva znova rozlila, Troubky nový val ochrání. Naopak ale zatopí sousední Henčlov.

Povodně v Troubkách | Foto: Tomáš Adamec

„Já bych to nazval ‚partyzánštinou', to jinak nelze hodnotit. Protože jestliže staví – dokonce obec – bez stavebního povolení na pozemcích, které jí nepatří, stavbu, která zhorší odtokové poměry v sousední obci, tak jak to jinak nazývat," dodává Košutek.

Přerovský magistrát proto už zahájil řízení o odstranění stavby. Trvá na něm i Povodí Moravy. „Stavba významným způsobem ohrožuje odtokovost v lokalitě, a to zejména v obci Henčlov, kde hladina při tzv. stoleté vodě stoupne až o 29 centimetrů," vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Troubky se ale brání. Ani dvacet let od povodní není jejich obec před vodou nijak chráněná, a chtějí proto val dodatečně zlegalizovat. „Pokud se to nepovede, tak bude nezbytné tu stavbu odstranit," uzavírá starosta Brázda.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme