Není to chlapské, ale populistické, zní ze Senátu. Z regionální kanceláře Čuba nic neudělá, říká Kubera

Není to chlapské řešení, měl by nastoupit na nemocenskou, ozývá se takřka unisono ze Senátu poté, co zákonodárce František Čuba po desetiměsíční absenci oznámil, že se vzdá platu včetně náhrad. Úřadovat chce zatím ze své kanceláře ve Zlíně. Jenže podle jeho kolegů, které oslovil server iROZHLAS.cz, tam mnoho práce neudělá. „Absolutně nic," nezdráhá se například Jaroslav Kubera z ODS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kubera z ODS a František Čuba z SPO. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů," napsal senátor Čuba (SPO) předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD).

Kvůli desetiměsíční absenci v Senátu se chce vzdát platu včetně náhrad. A protože kvůli svému zdraví do Senátu dojíždět zatím stále nemůže, úřadovat prý bude ze své regionální kanceláře ve Zlíně.

Čuba se vzdal platu a náhrad, chce být senátorem zdarma. Nejde to, reagoval Štěch

Číst článek

Kubera: Správná by byla rezignace

Server iROZHLAS.cz oslovil senátory s dotazem, zda považují Čubovo řešení za odpovídající situaci a také co konkrétně může senátor - který bude pracovat jen ze své regionální kanceláře - reálně ovlivnit.

Senátor Jaroslav Kubera z ODS upozorňuje, že zákonodárce se platu vzdát v podstatě nemůže. „Pouze tak, že si peníze vezme a někam je dá. Tyhle pokusy populistů už tady dávno byly," myslí si. Jako jediné správné rozhodnutí u Čuby vidí jen rezignaci. „Vzhledem ke zdravotnímu stavu," vysvětlil.

I kdyby se Čuba snažil pracovat ze své zlínské kanceláře, udělat toho podle Kubery moc nemůže. „Vůbec nic, absolutně nic. Jednání výborů, tam je to gros. Jediné, co může dělat v regionu, tak za ním budou - jako za mnou - chodit lidi jako do advokátní kanceláře. To hlavní se odehrává v zákonodárství a tam toho z domova moc neudělá," popisuje zkušenost Kubera.

Senátor František Čuba, Strana práv občanů | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle senátora Jaromíra Jermáře (ČSSD) je těžké říct, nakolik bude Čuba v regionální kanceláři výkonný.

„Základní povinností senátora mimo práci v regionu je určitě i účast na jednáních výborů a pléna Senátu," vysvětlil s tím, že se jedná zejména o hlasování či vystoupení, která Čuba nebude schopen absolvovat.

Čuby se naopak zastal jeho kolega ze senátorské klubu Jaroslav Doubrava (Severočeši). Ten prý netuší, proč je o Čubu takový zájem, což označil za „štvanici". „Velmi mě mrzí ten neskutečný zájem, já bych to nazval štvanicí na kolegu Čubu. Já si velmi cením jeho rozhodnutí a věřím tomu, že tím přestane ten zájem na jeho práci, respektive na jeho odměny,“ uvedl Doubrava.

Práci v regionu podle jeho slov Čuba zastává řádně. „Rozhodující gros naší činnosti je v obvodech. Tam pan kolega (Čuba) vykonává svoji práci bez problému," doplnil na tiskové konferenci.

Smysl senátorské funkce

Senátor Jiří Šesták (STANHOPB), který diskusi o Čubově docházce otevřel na organizačním výboru, trvá na tom, že by si měl Čuba vzít nemocenskou. I podle něj není možné vzdát se platu a náhrad.

Místopředseda Senátu za klub Starostů Jiří Šesták | Foto: STAN

„Pokud se na ústavní činitele vztahuje zákoník práce, tak se nemůžete vzdát platu. Vyvstává tam celá řada neznámých, které měl mít - než je vyslovil - prověřené. Říct něco a přitom nevědět je bizarní," myslí si.

Ani on si navíc nemyslí, že by Čubovo řešení bylo "chlapské", jak v pondělí avizoval senátor Veleba. „Jako chlapské bych bral, že člověk, když je nemocný, by se vzdal mandátu. To bych bral. Slovo 'chlapské' tady asi nemá co dělat," doplnil Šesták s tím, že sice i v regionální kanceláři má senátor hodně práce, přesto se podle něj jedná o "druhotnou práci". Ta prvotní je zákonodárná. „A pokud se člověk neúčastní tohoto procesu, tak mi to připadá, že nenaplňuje smysl své funkce."

„Kancelář Senátu stejně jako jakýkoliv jiný zaměstnavatel nemůže nikoho zbavit platu. Podle právníků to je řešení, které nelze provést. Pokud pan senátor nevykonává svůj mandát, občané jeho regionu už mnoho měsíců fakticky nemají v Senátu své zastoupení. Dokonce jsem už obdržel omluvenku pana senátora Čuby na následující schůzi Senátu, takže v nejbližších dnech nelze očekávat rychlé zlepšení zdravotního stavu pana senátora. Takto dlouho trvající souvislá absence senátora je naprosto výjimečná a jak pana senátora, tak i Senát jako instituci poškozuje.“

předseda senátu Milan Štěch

Senátor František Bradáč (KDU-ČSL) se také přiklonil k názoru předsedy Milana Štěcha, že vzdát se platu a náhrad není možné.

„Určitě je to posun v tom, že když práci nemůže plně vykonávat, tak že za to nechce brát odměnu. Poctivější by skutečně bylo jít na nemocenskou nebo se vzdát mandátu," popsal Bradáč opět s tím, že Čuba by musel plat i náhrady přijmout, každý měsíc je ale darovací smlouvou odevzdat tam, kam uzná za vhodné.

Předseda klubu Veleba nicméně už dříve uvedl, že Čubovo rozhodnutí považuje za „chlapské" a že mu ho schvaluje. Na středeční tiskové konferenci pak doplnil, že je to i čestné rozhodnutí.

„Nejde tam o peníze. Pokud by nastoupil na nemocenskou, tak by peníze prostě šly a bylo by jich méně. On se rozhodl nejít na nemocenskou, on se rozhodl, že to bude dělat zadarmo," popsal Veleba. Ten si prý ověřil, že Čuba do regionální kanceláře „skutečně dojíždí" a práci tam vykonává.

Předseda Strany práv občanů Jan Veleba a Jaroslav Doubrava na tiskové konferenci | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Senátorka Zdeňka Hamousová (ANO) Čubovo rozhodnutí, že se chce vzdát platu, označila za seriózní. Chlapské by podle jejího názoru ale bylo, kdyby s řešením přišel sám od sebe, nikoli až po tlaku médií či organizačního výboru.

„Z regionální kanceláře určitě nemůže být například zpravodajem zákona. Je to omezení, je to práce jen v regionu, a částečná," uzavřela senátorka Hamousová.

Předsedu Klubu nezávislých senátorů Velebu vyzval k řešení situace organizační výbor Senátu. Ten se Čubovou téměř desetiměsíční absencí zabýval minulý týden, informoval server iROZHLAS.cz. Zlínský senátor svou nepřítomnost už dříve omlouval operací, kterou musel loni podstoupit, a následnou rekonvalescencí. Po celou dobu, co nechodil do horní komory, nicméně pobíral plný plat včetně například i cestovních náhrad. Celkem se jedná o zhruba 122 tisíc korun měsíčně.

Hana Mazancová, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme