Nevím o tom, že by Dědic někdy žádal zmanipulovaní zakázky, prohlásil u soudu s lobbistou poslanec Rykala

Radní Ostravy-Jih, poslanec Adam Rykala (ČSSD), který v úterý vypovídal jako svědek v případu lobbisty Martina Dědice, řekl soudu, že neví, že by se Dědic snažil ovlivnit chod ČSSD či obsazení dozorčích rad městských firem. Dědic je obžalovaný z toho, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky ovlivňoval, která firma je získá. Jeho firma tak podle obžaloby získala zhruba 30 milionů korun. Dědic to odmítá. V kauze je obžalováno osm lidí a čtyři firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Rykala u soudu

Adam Rykala u soudu | Zdroj: ČTK

Rykala v minulosti pracoval jako brigádník pro Dědicovu znaleckou firmu. Řekl, že neví o tom, že by Dědic někdy žádal zmanipulování nebo ovlivnění nějaké zakázky. "Nebyl jsem, ani nejsem zastupitel města. Nebyl jsem v dozorčích radách, neměl jsem možnost něco ovlivnit," řekl Rykala. Uvedl, že například o Dědicových vazbách na ostravský dopravní podnik se dozvěděl až z médií.

Rykala řekl, že si o Dědicovi dlouhou dobu myslel, že je členem sociální demokracie, a i z toho důvodu s ním komunikoval. Chod v ČSSD se ale podle něj Dědic nesnažil ovlivnit.

Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Číst článek

Rykala řekl, že jednou Dědicovi telefonoval ohledně záležitosti své budoucí tchyně. "Šlo o situaci v sociální demokracii. Někdo podal trestní oznámení na ni a byla snaha ji poškodit. Myslím, že jsem v té době volal v rozčílení mnoha lidem a jeden z nich byl i pan Dědic," řekl Rykala. Dodal, že neví, proč volal zrovna jemu, a že si myslí, že mu Dědic nepomohl.

Rykala připustil, že měl někdy s Dědicem osobní konflikt, ale už neví, čeho se týkal. V jedné z textových zpráv, které se v úterý u soudu předčítaly, Rykala Dědicovi napsal: "Ty jsi nemocný člověk a měl by ses léčit, jinak to s tebou dopadne špatně." Rykala řekl, že si nevybavuje, že by si něco takového posílali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme