Novu kupuje CME

Televizi NOVA kupuje společnost CME. S touto americkou firmou uzavřela dohodu o prodeji podílu skupina PPF, která NOVU ovládá teď. PPF nabízí američanům 85 procent ze svého podílu v Nově, CME za to chce zaplatit přibližně 15 miliard korun. Část uhradí penězi - asi 12 miliard - a zbytek vlastními akciemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

televize Nova | Foto: TV NOVA

PPF tak sice přijde o svůj velký vliv na českém mediálním trhu, ale naopak získá významný podíl v médiích střední a východní Evropy, která ovládá společnost CME. Podle redaktora Reflexu Jana Potůčka je transakce pro CME výhodná z několika hledisek. "Ona je to trošku i osobní věc pana Laudera, který chtěl dovršit své úspěšné tažení proti Vladimíru Železnému a tohle je už poslední krok, který mu zbýval. Když se podíváte na to, kolik peněz CME zaplatí PPF v hotovosti, tak to odpovídá částce, kterou CME vysoudila na českém státu a na Vladimíru Železném, plus nějaká miliarda korun. Zbytek zaplatila ve formě akcií, takže ji to skoro nic nestálo."

Generální ředitel CME Michael Garren ale nechtěl prozradit, k jakému datu Američané zaplatí za ovládnutí Novy. Počítá s prvním pololetím příštího roku,. Záležet to bude podle něj také na rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Vstup Američanů do Novy může zbrzdit ještě jedna překážka. PPF dosud ovládala Novu prostřednictvím společnosti Vilja. Právě v té by měla CME získat zmíněných 85 procent. Je tady jedno velké ale. Soud ještě neuznal to, že právě Vilja je většinovým vlastníkem společnosti držící licenci na vysílání Novy - CET 21. Například člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák Radiožurnálu řekl, že rozhodnutí soudu očekává běhe několika málo týdnů. "Rada je místem, které bude posléze respektovat rozhodnutí soudu, ale Rada o tom nerozhoduje."

Podle Žáka existuje velká šance, že soud přizná vlastnictví majoritního podílu v Nově, respektive v CET 21 právě společnosti Vilja. Pak už by nic nebránilo tomu, aby CME Novu skutečně ovládla.

Návrat americké CME zpět do TV Nova ukazuje na zlepšující se pohled Spojených států na české investiční a podnikatelské prostředí. Radiožurnálu to řekl zástupce tiskové mluvčí amerického velvyslanectví Jan Krč. "Vstup CME do televize Nova je největší přímou americkou investicí v České republice a je důkazem, že investoři získali zpět důvěru v investiční prostředí v zemi."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová, Michal Fila, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme