Odboráři připravují na říjen neomezenou stávku v dopravě

Dopravní odborové centrály připravují na říjen neomezenou stávku v dopravě. Protest by měl postihnout hlavně železnici a pražskou městskou dopravu. Důvodem stávky je podle odborářů hlavně absence zákona o veřejné dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Na zákoně o veřejné dopravě už několik let pracuje ministerstvo dopravy a měl by upravovat vztahy mezi jednotlivými organizátory veřejné dopravy. Odborářům se nelíbí hlavně otevření železnice konkurenci. Napsali proto otevřený dopis premiérovi Janu Fischerovi. Jeho odpověď je prý ale neuspokojila.

"Chceme, aby bylo na železnici, ale i v celé oblasti dopravy, vytvořeno náležité konkurenční a rovné prostředí. Tak nám opravdu na tom zákonu velmi záleží," řekl Radiožurnálu mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček. Podle něj je ale potřeba vyřešit také otázky financování dopravní infrastruktury.

"Celý ten blok problémů prostě zůstal pro nás nevyřešen. Proto jsme se rozhodli, že v tuto chvíli, kdy pan premiér tomu nevěnuje náležitou pozornost, nemůžeme reagovat jinak než přípravou této stávky, která se uskuteční kdykoli v termínu po 1. říjnu," řekl Poláček.

Pod pondělní výzvou jsou podepsáni zástupci devíti odborových organizací v dopravě. Například Federace strojvůdců, Unie železničních zaměstnanců nebo Odborová organizace DP Metro.

"Odvrátit to může pouze osobní schůzka s panem premiérem, kde bychom tyto požadavky prodiskutovali, a kde bychom hledali cestu, jak by byly splněny," dodal Poláček.

Ministerstvo dopravy připravovaný protest odborářů překvapil

"Máme pouze informace z médii. Neznáme ani dopis, který odboráři poslali panu premiérovi," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Upozornil, že je to přibližně 10 dnů, co zasedala pracovní skupina k návrhu zákona o veřejné dopravě. "Jednání nebylo jednoduché, nicméně mělo určitý závěr. Neodcházeli jsme z něj s pocitem, že by to mělo snad vést ke stávkové pohotovosti nebo dokonce ke stávce," uvedl Hanzelka.

Podle něj by měl být zákon o veřejné dopravě poslán k projednání na vládu ještě v září.

Šárka Slezáková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme