Odchody lékařů můžou ohrozit péči o novorozence

Výpovědi lékařů z nemocnic můžou ochromit chod porodnic. Dnes se o tom budou radit šéfové pražských porodnic a vedoucí neonatologických oddělení v Ústavu péče o matku a dítě v Praze-Podolí. O tom, jak zastavit odchod lékařů, dnes bude jednat i vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nově zrekonstruované mělnické porodnici přivítali první novorozence

V nově zrekonstruované mělnické porodnici přivítali první novorozence | Foto: Jana Huzilová

Matky a novorozenci se můžou stát jednou z prvních skupin, které odchody lékařů pocítí. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by situace byla nejvážnější v péči o nedonošené děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

„Pět z dvanácti center hrozí tím, že budou nefunkční a nebudou poskytovat péči o ty nejmenší, nejvíce nedonošené novorozence,“ uvedl Heger.

„Budeme žádat vládu o určitou toleranci k naší vstřícnosti, protože situace eskaluje a nakolik si lze představit, že by asi šedesáti procentní výpadek lékařů na Vysočině mohl být kompenzován různými organizačními opatřeními, tak u novorozenců to zatím zůstává prakticky neřešitelné, pokud lékaře nepřesvědčíme, aby se vrátili,“ konstatoval ministr zdravotnictví.

Feyreisl: Zjistíme, zda máme naději, nebo ne

Ředitel Ústavu péče o matku a dítě Jaroslav Feyereisl upozorňuje, že schůzka neslouží k politickým nátlakům. Jedná se o pragmaticky svolané setkání, které pomůže ke zmapování situace a dohodnutí postupných kroků.

„Chtěl bych, aby po jednání bylo jasné, co s maminkami, které jsou v současné době v sedmém měsíci těhotenství. Abychom mohli smysluplně odpovídat na otázky týkající se této extrémně obtížné, a nutno zdůraznit, že i nebezpečné situace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu péče o matku a dítě Jaroslav Feyereisl shrnul v Ranním interview Radiožurnálu cíle nadcházející schůzky

„Všichni, kdo máme zodpovědnost za poskytování péče v gynekologii, porodnictví, neonatologii a anesteziologii v pražských porodnicích, si musíme říci, že naděje tady je, a nebo že tu péči při vší dobré vůli zajistit nemůžeme,“ vysvětluje Feyreisl.

Ředitel ÚPMD v Ranním interview dále řekl, že pražské porodnice, které musejí odvést ročně kolem 20 tisíc porodů, nemají ani v současné době kapacitu přebírat porody z jiných nemocnic.

Dalším palčivým tématem jsou odchody anesteziologů, bez jejichž permanentní přítomnosti se porodní sály neobejdou.

Lékaři zatím na svých požadavcích trvají. Další jednání ministra s odbory se plánuje na pátek.

Nervozita roste i na Opavsku

Na Opavsku roste nervozita těhotných žen. Nastávající matky netuší, kde budou v březnu rodit. Kvůli výpovědím lékařů hrozí, že nebude fungovat porodnice ve Slezské nemocnici.

31letá Lucie je lékařka. Ještě donedávna pracovala na dialýze v opavské nemocnici. Protest kolegů podpořila. Pak zjistila, že je těhotná a rodit má v březnu. Jenže neví, kde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Opavsku zjišťovala reportérka Andrea Čánová

„Teď je taková situace, že jsem i na té druhé straně barikády. Uvědomuji si, že to opravdu může přinést problémy pacientům, i mně konkrétně. Ale na druhé straně té akci fandím. Je to takové dilema. Nevím, do které nemocnice pojedu, nevím, co s tím porodem bude.“

Jeden z protestujících opavských lékařů Dalibor Hudec potvrzuje, že nervozita ze strany pacientů stoupá.

„Kdybych byl v té situaci jako maminka nebo jako otec, tak určitě v prvé řadě dost intenzivně řeším s pojišťovnou, kam se mám obrátit v případě, že se porod rozběhne v březnu. Kraj jako zřizovatel by také měl dát odpověď.“

Ze 155 lékařů Slezské nemocnice dalo výpověď 93.

Ředitelka FN Plzeň: Nezůstanou-li doktoři, novorozenci budou ohroženi

„Nemyslím si, že zrovna porodníci a neonatologové jsou v naší nemocnici špatně honorovaní nebo mají špatné podmínky. Máme nadstandardní porodnici jak vybavením, tak přístupem k pacientovi a jeho pohodlí, nejlepší snad i v Evropě,“ tvrdí ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová, zároveň předsedkyně Asociace nemocnic.

„Tomu samozřejmě odpovídají náklady. Finanční ohodnocení lékařů se pohybuje mezi prvními deseti klinikami a určitě ne za cenu přesčasů,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová varuje před krizí po odchodech lékařů

Plzeňská nemocnice podle její ředitelky zabezpečuje 75 procent Plzeňského kraje. Na gynekologickém oddělení jsou vedeny všechny ženy v rizikovém těhotenství, což představuje 60-80 nových pacientek měsíčně. Neonatologické oddělení pak slouží dokonce pro dva kraje – Plzeňský a Karlovarský.

Gynekologové, kteří zde v březnu zbudou, musí zajistit porody rizikových žen, ale nebudou mít kam dát narozené dítě. Jeho transport jinam vyžaduje přítomnost neonatologa, navíc není kam. Jedinou možností bude podle Kunové převoz do Německa.

„Myslím, že by měly situaci řešit hlavně pojišťovny, které mají v rukou finanční prostředky. Kdyby uvolnily deset tisíc na doktora, činilo by to miliardu osm set milionů. To by se pojišťovnám nic nestalo,“ domnívá se Kunová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna vyzvala kraje a další zřizovatele ke změnám lůžkového fondu nemocnic. Zruší-li deset tisíc akutních lůžek, platby prý neklesnou a bude na vyšší mzdy.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Andrea Brtníková, Lenka Jansová, Lucie Maňourová, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme