Ondřej Liška by se mohl stát členem kabinetu už příští týden

Nového ministra školství jmenuje do funkce prezident republiky zřejmě už příští týden. S Václavem Klausem se na tom dohodl premiér Mirek Topolánek. Současně je přesvědčen o tom, že kandidát Strany zelených na ministra školství Ondřej Liška je schopen tuto funkci zvládnout. V neděli by měla jeho nominaci předsednictvem zelených schválit ještě republiková rada strany: nebude to ale jednoduché, protože část jejích členů je proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a O. Liška | Zdroj: ČTK

Podle premiéra Mirka Topolánka je Ondřej Liška ze Strany zelených schopen zvládnout funkci ministra školství. "Ondřej Liška tím, že je schopen vést výbor v Poslanecké sněmovně, je evidentně schopen vést ministerský tým náměstků na ministerstvu školství. Je to člověk, o kterém jsem se přesvědčil, že má na takovou funkci. Je otázka, zda zvládne ten přechod a uklidnit situaci školských odborů a celou řadu problémů, které jej čekají. Ale pro mne to jméno není jméno, proti němuž bych měl jakékoliv výhrady," vyjádřil se Topolánek.

Sám Ondřej Liška Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že pro vedení ministerstva školství má hlavně velké odhodlání: "To, oč šlo Daně Kuchtové a lidem kolem ní, bylo jmenovat někoho, kdo bude skutečně schopen a bude garantovat, že ten zelený profil bude ve vládě dostatečně zřetelný. Myslím si, že to splňuje to, že jsem místopředsedou strany a jsem schopen řešit nejenom ty urgentní problémy resortu, jako je čerpání peněz z evropských fondů, ale i samozřejmě celý zbytek té šířky, kterou zahrnuje."

Bude konec vnitrostranickým přím?

Jmenování Ondřeje Lišky by podle poslanců Strany zelených mělo ještě předcházet potvrzení Republikovou radou strany. Poslankyně Strany zelených Olga Zubová, o které se dříve uvažovalo jako o možné nástupkyni Dany Kuchtové v čele resortu školství, Radiožurnálu potvrdila, že proti Liškovi kandidovat nebude.

Podle místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové výběr Ondřeje Lišky dál prohloubil zásadní rozpory uvnitř strany, vyloučený není ani její mimořádný sjezd. Lišku naopak podporuje předseda zelených Martin Bursík. Především proto, že se Liška dobře orientuje v problematice evropských fondů, což je momentálně nejpalčivější problém resortu.

D. Rath a O. Liška | Foto: ČTK

Prezident Lišku jmenuje, ale z jeho věku je rozpačitý

Nízký věk kandidáta Strany zelených na ministra školství Ondřeje Lišky zaráží prezidenta Václava Klause. Třicetiletého poslance prý bude jmenovat, jak uvedl při debatě se studenty Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, "s třesoucíma rukama" při vědomí, že "on bude nade všemi pány rektory". Úřad ministra školství je podle prezidenta náročný. Lišku prý ale i přes rozpaky nad jeho mládím jmenuje. Masarykovu univerzitu podle něj může těšit, že kandidát na ministra je jejím absolventem.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek si podle svých slov nevšiml, že by Liška byl odborníkem na školství: "V každém případě je to člověk, který, alespoň podle mého názoru, není tak zralý, aby mohl zastávat tak významnou funkci."

Ondřej Liška vystudoval v Brně politologii a religionistiku. Poslancem je od roku 2006, ve sněmovně vede výbor pro evropské záležitosti. Od února 2007 je podruhé místopředsedou strany.

Milan Kopp, Vít Dvořák, Marie Matúšů, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme