Opozici se vládu svrhnout nepodařilo
Vláda premiéra Špidly ustála ve sněmovně hlasování o nedůvěře. Snahu ODS a KSČM svrhnout kabinet koaliční poslanci většinou hlasů odrazili. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 98 opozičních poslanců, proti bylo 100 koaličních zákonodárců. Vládu přitom nepodpořil Josef Hojdar z ČSSD, který se hlasování zdržel. Tím ji sice fakticky neohrozil, ale ještě zvýraznil svůj odstup a výhrady k její činnosti.
Poslanci o důvěře hlasovali po jménech a veřejně. Opozici se nepodařilo získat tři potřebné hlasy z řad poslanců vládní koalice. Křehká vládní většina tak spolu s vládou vydržela.
Vladimíra Špidlu důvěra sněmovny potěšila. Věří proto, že i všechny ostatní hlavní pilíře reformy se koalici podaří schválit. "Jsem přesvědčen, že i v tomhle směru se pozice vlády upevnila."
Občanští demokraté naproti tomu radost nemají. Šéfa jejich poslanců Vlastimila Tlustého povzbudilo jen to, že se hlasování zdržel Josef Hojdar, i když to na samotný výsledek vliv nemělo. "Škoda, že se nám nepodařilo vyjádřit vládě nedůvěru, na druhé straně je už jasné, proč předseda vlády Špidla vycouval ze svého původního záměru nechat tady ve sněmovně hlasovat o vyslovení důvěry vládě, protože se zdá být zřejmé, že se na 101 hlasů spolehnout nemůže."
ODS má za to, že nikoli všichni poslanci vládní koalice hlasovali dle svého svědomí, a vyslovila podezření, že někteří z nich byli pod nátlakem hraničícím se zastrašováním. Jako příklad uvedl místopředseda ODS Petr Nečas Josefa Hojdara: "I z otevřených zdrojů probublalo, že některé vozy, které ho sledovaly, mají identické státní poznávací značky jako nejmenovaná bezpečnostní složka v naší zemi," uvedl Nečas. Hojdar byl z vládního tábora jediný, který vládu nepodpořil a zdržel se hlasování.
Podezření z nátlaku na koaliční poslance ale kategoricky odmítl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Tak to je naprostý nesmysl ... jednoznačně musím odmítnout, že by někdo z poslaneckého klubu byl zastrašován nebo že by na něj byl činěn nějaký nátlak, to je prostě nesmysl."
O osudu vlády už předtím jednala sněmovna v tomto volebním období dvakrát: po parlamentních a prezidentských volbách. V obou případech ale šlo o vyslovení důvěry. Nyní o vyslovení nedůvěry. Ve všech eventualitách pro kabinet hlasovali poslanci koalice, opoziční byli vždy proti.
Před hlasováním ještě vystoupili šéfové poslaneckých klubů KSČM a ODS Pavel Kováčik a Vlastimil Tlustý, aby shrnuli důvody svých stran pro vyslovení nedůvěry. Premiér Špidla pak vyjádřil přesvědčení, že kabinet svým úkolům dostojí.
Jak vypadala čtvrteční rozprava
Včerejší rozprava skončila prudkou hádkou, pískotem. Atmosféru rozvířil ministr financí Bohuslav Sobotka, který nečekaně bojovně obhajoval práci kabinetu včetně reformy veřejných financí. Právě ta je jedním z impulsů opoziční ODS, proč iniciovala jednání o budoucnosti současné koaliční vlády.
Snahu o vyslovení nedůvěry vysvětluje ODS tím, že Špidlova vláda ekonomicky, vnitropoliticky i zahraničněpoliticky škodí republice, že reforma Českou republiku dostane do situace, kdy bude mít ve své historii největší roční zadlužení, a přivede zemi k bankrotu.
Šéf poslanců nesilnější opoziční strany Vlastimil Tlustý nazval ve svém vystoupení vládní záměr ozdravění veřejných financí za takzvanou reformu, která nikomu a ničemu neprospěje. Je to podle něj jen zdražování všeho, co se dá: "Zdražování o 17 procent díky přesunu v sazbách DPH, zdražování o nové sazby spotřebních daní, zavádění vyšších poplatků - je to kasírování každého, kdo se dá zkasírovat, a to v každou chvíli," prohlásil Tlustý.
Sobotka ale oponuje tím, že vláda má koncepční představu o reformě, a odmítá jako jeden z hlavních důvodů ODS pro odvolání kabinetu právě vládní záměr ozdravění veřejných financí. "Je jasné, že česká vláda musí realizovat reformy, a je také jasné, že ODS tento svůj návrh odůvodňuje reformami jenom proto, že žádný jiný důvod nemá," vzkázal Sobotka opozičním poslancům.
Činnost své koaliční vlády před poslanci podle očekávání hájil i premiér Špidla. Ve svém projevu odmítl politické a hospodářské recepty opozice. "Mě nemůže překvapit netrpělivost ODS, která má koncepci založenou na destrukci sociálního státu prostřednictvím toho, čemu říká Modrá šance, což není nic více, než obratně připravený marketingový klik a několik ekonomických sloganů," oponoval premiér a poslancům slíbil, že v roce 2006 bude mít země vyrovnané finance.