Oslavy státního svátku začínají pietním aktem na Vítkově

Prostory Poslanecké sněmovny, Senátu a také Kramářova vila jsou dnes otevřené pro veřejnost. Děje se tak při příležitosti oslav 92 let od vzniku samostatného Československa. Tento historický mezník budou během dne připomínat i další společenské akce za účasti nejvyšších státních představitelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava sochy Jana Žižky na Vítkově

Oprava sochy Jana Žižky na Vítkově | Foto: Tomáš Adamec

Každoroční oslavy začnou pietním aktem u Národního památníku na Vítkově, kterého se zúčastní i prezident Václav Klaus. Ten pak ve 13 hodin uctí památku prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka u jeho sochy na Hradčanském náměstí.

Večer pak státní svátek vyvrcholí předáním nejvyšších státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Další významné události

Dnes ale nevzpomínáme jen na vznik samostatného Československého státu, s datem 28. října jsou v naší historii spojeny i další významné události.

Patří k nim mohutná demonstrace studentů proti německé okupaci v roce 1939, při které nacisté smrtelně zranili dva vysokoškoláky.

Po válce se 28. října slavil také den znárodnění a v roce 1968 byl schválen zákon o Československé federaci. Ten rozděloval do té doby jednotné Československo na dvě federativní republiky.

Za normalizace byl 28. říjen běžným pracovním dnem, jako státní svátek jej slavíme od roku 1988.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme