Ovčáčkova chvála Zemana na TV Barrandov? Velká rada obdržela stížnosti na Soukupův pořad

Pořadem Aréna Jaromíra Soukupa, ve které v úterý vystupoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na relaci TV Barrandov obdržela několik stížností. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl předseda rady Ivan Krejčí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Na zmíněný pořad už přišly stížnosti, tak se tím rada bude zabývat, ale nemohu předjímat výsledek,“ potvrdil Ivan Krejčí, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vystoupil v úterním živém vysílání s názvem Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. V hodinovém pořadu se kriticky vyjadřoval o uchazečích na post prezidenta republiky a zároveň protežoval současnou hlavu státu Miloše Zemana. Někteří z přítomných diváků, na jejichž dotazy Ovčáček také odpovídal, měli například transparenty s nápisem „Ať žije Zeman!“.

Objektivní a vyvážené?

Ovčáček na Barrandově chválil Zemana. Přijdou i jeho protikandidáti, odmítá kritiku z porušení zákona Soukup

Číst článek

Odborníci, které server iROZHLAS.cz oslovil, se už dříve shodli na tom, že by se rada měla pořadem zabývat. Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání totiž všem provozovatelům - tedy i těm soukromým - ukládá povinnost poskytovat „objektivní a vyvážené“ informace.

Například podle odborníka na mediální právo Ondřeje Moravce nemůže být v programu jako celku protežována politická strana nebo její názory a provozovatel musí zajistit, aby pořad nevyzníval jednostranně. „Zvláštní povinnost politické neutrality se pak týká zpravodajských pořadů a politické publicistiky, což by tento pořad asi splňoval,“ uvedl Moravec. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Konkrétně se podle Moravce může jednat o porušení paragrafu 31, odstavce 2 a 3 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání (viz box).

„(2) Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru. (3) Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.“

Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (§ 31 Obsah programů)

„Za porušení těchto konkrétních paragrafů, tedy vyváženosti televizního vysílání, hrozí pokuta od pěti tisíc až do 2,5 milionu korun,“ upřesňuje Moravec.

V hledáčku televizní rady

Předseda rozhlasové a televizní rady Ivan Krejčí zároveň doplnil, že rada už se pořady TV Barrandov v minulosti zabývala. „A uložila tehdy upozornění,“ popsal Krejčí.

Konkrétně se jednalo o sedm sledovaných dílů pořadu Duel Jaromíra Soukupa z letošního května a června, kde pravidelně vystupovali zástupci hnutí ANO.

„Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě,“ usnesla se letos v září rada.

Prezident Miloš Zeman s Jaromírem Soukupem v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem | Zdroj: Pražský hrad

Podle odborníka na mediální právo Moravce má upozornění sloužit jako výstraha a provozovatel vysílání se musí dalších chyb vyvarovat. V opačném případě by totiž už mohla přijít finanční sankce.

Majitel TV Barrandov a moderátor pořadů Jaromír Soukup ale kritiku o nevyváženosti pořadu odmítá. „Proč by měl být nevyvážený? Že byly špatně otázky?“ reagoval. V dalších dílech se podle jeho slov objeví například Jiří Drahoš nebo Michal Horáček.

hm, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme