Panelové domy potřebují opravy - dotace ale nejsou motivující
Zhruba pětina panelových domů potřebuje naléhavě rekonstrukci. Přestože stát částečně hradí úroky z poskytnutých úvěrů na opravy, nemají majitelé panelových bytů o tyto peníze velký zájem. Opravy panelových domů se proto ve větším množství stále nerozběhly.
Na špatnou podporu oprav panelových domů si stěžuje i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Stát totiž nyní přispívá na úhradu úroků z poskytnutých úvěrů maximálně 5-ti procenty. Svaz navrhuje hradit úrok úplně. Na opravy by tak alespoň v prvních letech mohli majitelé panelových domů získávat bezúročnou půjčku. Předseda svazu Milan Veverka sice připouští, že o svůj majetek se každý musí starat sám, státní podpora je ale podle něj v této oblasti nezbytná. "Státní rozpočet jim nepomůže. Nemůže zaplatit 350 miliard, ale může výrazně jejich peníze iniciovat. Teď jde o to najít hranici, kdy je to pro vlastníka zajímavé. Ukazuje se, že tři procenta jsou málo."
Svaz českých a moravských bytových družstev považuje úhradu úroků z poskytnutých úvěrů za nedostatečné opatření. Podle předsedy svazu Ivana Přikryla by se měl rozšířit celý systém dotací. "Přístup k úvěrům a větší množství úvěrů je z jedné strany nutný. Na druhé straně, když si dáme žádost, zaplatíme víc, než od státu dostaneme, na technickou dokumentaci k bytu zaplatíme někdy až 30 tisíc a pak nám stát dá 84."
Problém je i ve velkých administrativních nákladech spojených s podáním žádosti. Také Václav Chaloupecký z bytového družstva Březová potvrzuje, že rekonstrukci paneláku připravují už téměř rok. "Je to v tom, že napřed musíte udělat technický audit domu, pak energetický audit, abyste vůbec věděli, v jakém stavu ten dům je, co vlastně máte dělat. Pak jsme zadali projekt a teď řešíme výběr firmy, která to bude dělat a protože chceme dotace na úroky z úvěru, který si chceme vzít, tak to musí být firma vybraná podle Zákona o veřejné zakázce - firma, která má určité parametry, aby takovou zakázku mohla dělat. Až ji vybereme a dáme dohromady stavební spoření, teprve se dozvíme, jestli to uděláme nebo ne."