Paroubek se zřejmě do ČSSD nevrátí. Měli by být rádi, že jim někdo chce pomoct, řekl expremiér

O přijetí Jiřího Paroubka zpět do ČSSD bude už v pondělí jednat krajský výkonný výbor. Radiožurnálu to řekl předseda pražské organizace a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Právě pražská organizace se staví podle volebního lídra strany Lubomíra Zaorálka proti přijetí bývalého premiéra do strany. Řekl to v neděli televizi Prima.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

„Pokud někdo odejde z politické strany, to není tak hrozné, někdy jsou důvody a může se vrátit. Ale když někdo dokonce založí politickou stranu a pak získává procenta, která stranu poškodí, tak na to máme v našich stanovách systém, že na takovýto návrat musí být skutečně speciální procedura přijímání. Pokud by se pan Paroubek měl vrátit do sociální demokracie, musela by s tím souhlasit pražská organizace. A pokud je mi známo, tak dává jasně najevo, že o jeho návrat zájem nemá," řekl Zaorálek.

Ani podle premiéra Bohuslava Sobotky by ČSSD neměla přijímat lidi, kteří na ni opakovaně útočili. Uvedli to v nedělních diskusních televizních pořadech. „Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty," uvedl Sobotka.

Paroubek se vrací do ČSSD. Bývalý předseda vlády bude členem v Cerhenicích na Kolínsku

Číst článek

Podle něj by to nebyl dobrý signál vůči veřejnosti. „ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost," dodal.

Zaorálek uvedl, že Paroubek po odchodu z čela ČSSD od ní dostal řadu nabídek na další uplatnění, rozhodl se ale založit vlastní stranu národních socialistů s názvem LEV 21, s níž kandidoval proti sociální demokracii.

Paroubek podal přihlášku do organizace v Cerhenicích na Kolínsku. Organizace by jeho vstup měla schvalovat 26. června. Paroubka ke vstupu vyzvali přímo členové cerhenické organizace. Předseda kolínských sociálních demokratů Marek Semerád má za to, že Paroubek by byl posila. Bývalý předseda ČSSD by chtěl být podporou „zatím spíše morální". Cerhenická organizace podle Paroubka nebyla jediná, která mu členství nabídla.

Paroubek: Kdyby ČSSD měla 30 procent, tak bych se o návrat tolik nezajímal

Číst článek

Bývalý premiér by mohl narazit u pražské sociální demokracie, která podle stanov strany musí jako jeho původní organizace případný návrat posvětit. Místopředseda strany a lídr pražské kandidátky do sněmovních voleb Petr Dolínek s Paroubkovým návratem nesouhlasí. „V případě pana Paroubka nejsem pro jeho návrat. Rozhodl se své veřejné působení v minulosti spojit s jiným projektem," řekl Dolínek.

Bývalý předseda strany, Jiří Paroubek ale vzkázal, že do vedení strany se zatím vracet nechce. „Já skutečně chci všechny ujistit v pražské městské organizaci, že ji nechci převzít. Chci být členem sociální demokracie, abych vyjádřil určitou sounáležitost v situaci, kdy je na osmi až 10procentech volebních preferencí, což je věc, která tady dlouho nebyla. Teď strana potřebuje pomoc a oni by měli být rádi, když jí někdo pomoci chce," řekl Radiožurnálu Paroubek.

Založil stranu, která šla proti ČSSD. Nechápu, proč se vrací, reaguje Marksová na Paroubkova slova

Číst článek

O návratu Paroubka do vysoké politiky se spekulovalo již ke konci loňského roku, kdy v médiích uvedl, že o něm vyjednává se stranickými buňkami sociální demokracie. Paroubek se tehdy údajně měl stát členem pražské organizace. Pražský výkonný výbor ČSSD ale uvedl, že nevidí šanci, že by schválil případnou Paroubkovu přihlášku o opětovný vstup do ČSSD.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany. V říjnu 2011 ale oznámil odchod z ČSSD a spoluzaložil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Z čela LEV 21 Paroubek odešel v roce 2014. V politice se tehdy rozhodl skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Barbora Benešová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme