Petr Krčál přijal nabídku vést ministerstvo práce a sociálních věcí

Petr Krčál kývnul na nabídku předsedy ČSSD a pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky, vést ministerstvo práce a sociálních věcí. Krčála si Sobotka vybral jako krizového manažera, který má zkušenosti jako radní pro sociální politiku v Kraji Vysočina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Krčál by mohl být ministrem práce a sociálních věcí | Zdroj: ČTK

Nejdříve se podle Sobotky musí vyřešit kolabující systém na výplatu sociálních dávek.

„Situace v resortu práce a sociálních věcí je mimořádně kritická, takže to vůbec nebude jednoduchý úkol,“ míní šéf sociálních demokratů.

Podle Petra Krčála by se mělo pokračovat s výplatou dávek prostřednictvím původní technologie OK Systému, aby peníze dostali lidé včas. Na úřadě se chce věnovat i zaměstnanosti a to hlavně absolventů škol, zdravotně postižených a lidí starších 50 let.

Petr Krčál je od roku 2008 radním Kraje Vysočina pro sociální oblast. Pokud se stane ministrem, krajskou funkci předá některému ze současných zastupitelů za ČSSD. Členem krajského zastupitelstva by zřejmě zůstal.

„Mojí ambicí je, aby přešel také systém financování sociálních služeb na kraje.“

Krčál chce jednat také s Českou spořitelnou. Potom, co sKarty skončily, banka jako provozovatel systému vyčíslila finanční kompenzace za zrušení projektu.

„SKarty beru jako minulost a osobně si myslím, že se k tomuto systému nedá vrátit. Ale pořád tam je otazník kompenzace za tu dobu, kdy byl systém vytvářen a tam bude potřeba se spořitelnou jednat.“

Jednotlivé kandidáty na ministry definitivně potvrdí šéfové ČSSD, ANO a KDU-ČSL zítra, po podpisu koaliční smlouvy. Pak bude na tahu prezident republiky Miloš Zeman. Ten by měl jmenovat Bohuslava Sobotku premiérem a poté potvrdit jím navrženou vládu.

Sobotka: Pokud prezident odmítne některého z ministrů, resort povedu sám

Číst článek

Prezident už ale naznačil, že se mu nebude chtít některé kandidáty jmenovat. Mluví se například o Lubomíru Zaorálkovi nebo Martinu Stropnickém. V takovém případě je Bohuslav Sobotka připravený podat na hlavu státu kompetenční žalobu.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme