Piráti vyloučili Michailidu z vedení strany. Pro odstoupení hlasovalo 53 procent členů

Česká pirátská strana rozhodla v hlasování, že odvolá z vedení strany Janu Michailidu, která se hlásí ke komunismu. Michailidu to uvedla na twitteru. Doplnila, že respektuje přímou demokracii ve straně. Chce i po odvolání z republikového výboru Pirátů nadále zůstat členkou strany a odborně pro Piráty pracovat. Michailidu kritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který její vyjádření označil na twitteru za nevhodná.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Michailidu (Piráti)

Jana Michailidu byla odvolána z čela strany Pirátů (archivní foto) | Foto: Radek Vebr | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Michailidu sdělila, že pro její odvolání bylo 53 procent ze zhruba osmi stovek hlasujících členů Pirátské strany.

Piráty čas od času dožene vlastní minulost, hodnotí spor Michailidu a stranického šéfa Bartoše odborníci

Číst článek

„Levicová témata v programu zůstávají a moje odvolání na tom nic nemění,“ uvedla. „Ze strany neodcházím a nadále se budu podílet odborně-politických aktivitách,“ doplnila.

V minulosti se Michailidu opakovaně hlásila ke komunistické ideologii. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ napsala například na online fóru strany.

Podle serveru Novinky.cz také psala o tom, že součástí pirátství je „odstranění duševního vlastnictví“, což považuje za součást boje Pirátů proti kapitalismu.

‚Chování zcela nevhodné‘

Letos v květnu kritizoval Michailidu předseda Pirátů Bartoš za účast na akci Dny antikapitalismu s „marxistickými přednáškami a debatami“.

„Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ sdělil.

Odvoláním Michailidu podle náměstkyně pražského primátora a členky Pirátů Jany Komrskové dala strana najevo, že nechce být spojována s „komunismem, antikapitalismem nebo anarchokomunismem“. Komrsková to napsala na twitteru.

„Vnímám to jako odmítnutí zbytečných debat o pravo-levém dělení, které je přežitkem,“ uvedl také další náměstek primátora Prahy za Piráty Zdeněk Hřib.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme