Platy zdravotníků opět bez dohody. Odbory se budou radit o protestech

Zdravotnická tripartita je opět bez výsledku. Lékařské odbory hrozí dalšími protesty, nevylučují ani novou vlnu hromadných výpovědí. Platy zdravotníků skoro čtyři hodiny řešili na ministerstvu odboráři i lidé, kteří zastupují nemocnice. Přidáno totiž dostali jenom v zařízeních, která řídí ministerstvo. Na lidi v těch krajských se nedostalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto.

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Odboráři odcházeli z jednání tripartity nespokojeni. Protesty připravujeme, ale konkrétní podobu upřesníme 19. června po poradě odborárů, uvedl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

„Musíme hledat průniky se zdravotními sestrami, čili musím jednat i s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Jakmile dojde k tomu průniku, tak budete bezprostředně informováni, kdy zhruba, v jakém časovém horizontu a co se bude dít,“ řekl Engel po jednání Radiožrunálu.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska by ale odbory měly protesty směřovat vůči nemocnicím, kde lidé nedostali přidáno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda LOK Martin Engel a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek o zdravotnických platech mluvili ve večerních Ozvěnách dne

„Nerozumím tomu, proč ten protest neustále směřuje proti ministerstvu, když se ukazuje, že prostředky v systému jsou. To přiznali i zástupci zdravotních pojišťoven, a tudíž ten protest by měl být směřován vůči zaměstnavateli konkrétních zdravotníků,“ domnívá se náměstek Nosek.

„Já si myslím, že pokud našly prostředky fakultní nemocnice, a nejen ty, ale i psychiatrické léčebny, které jsou rozhodně v daleko horším postavení než fakultní nemocnice, tak by stejné prostředky měla být schopna najít ostatní zdravotnická zařízení,“ doplnil Nosek.

"Tady se prostě pořád zapomíná, že vláda České republiky podepsala s Lékařským odborovým klubem nějaký dokument, který na ni přenesl nějaké závazky, a ona to teď vrací o etáž níž,“ reagoval na Noskova slova Engel.

Například výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ale Radiožurnálu řekl, že ředitelé nemají žádnou možnost, jak zvýšit platy, pokud by neměli ohrozit péči o pacienty.

Bez dohody i nová pravidla pro dostupnost péče

Tripartita se neshodla ani na nových pravidlech pro místní a časovou dostupnost zdravotní péče. Například k praktickému lékaři bychom podle ministerstva neměli jet déle než 35 minut.

„Uvažovat o tom, že dojezdové doby na jednotlivé druhy vyšetření jsou v hodinách, a to vlastním autem, považuji za velice špatné řešení. A nikdo mě nepřesvědčil, tam u toho stolu, a dokonce i strana zaměstnavatelů a všichni. V této podobě, bez analýz dopadů a tak dále, ty materiály byly více méně odmítnuty,“ prohlásil šéf Lékařského odborového klubu

Ministerstvo zdravotnictví zveřejní analýzu k pravidlům o dostupnosti péče do konce června.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme