Teploty v Česku lámaly rekordy, na některých místech přesáhly i 29 stupňů. Víkend přinese mírné ochlazení

V Česku v úterý padaly teplotní rekordy. Nové maximum pro 30. duben zaznamenalo 24 ze 168 stanic, které pracují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Husinci-Řeži, kde naměřili 29,1 stupně Celsia. Tamní stanice se ale do bilance nových rekordů nepočítá, funguje krátce, sdělila Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

V Husinci-Řeži naměřili dokonce 29,1 stupně (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tepleji dnes bylo v Čechách, především v oblasti Polabí a Poohří,“ podotkla meteoroložka. Nový rekord padl například v Tuhani na Mělnicku, kde bylo odpoledne rovných 29 stupňů. V Žatci naměřili 28,4 stupně Celsia, v Plzni-Bolevci a v Doksanech na Litoměřicku pak o desetinu stupně méně. Také pro všechny tyto stanice jsou to nové rekordy.

V Praze a Středočeském kraji platí zákaz rozdělávání ohňů, omezí tradiční pálení čarodějnic

Číst článek

Teplé budou i nadcházející dny. Ve středu i ve čtvrtek by se měla maxima pohybovat okolo 25 stupňů. Na víkend se mírně ochladí, nejvyšší teploty by ale stále měly zůstat nad 20 stupni. V pátek meteorologové očekávají na většině území přeháňky, místy i bouřky. Pršet může také o víkendu.

Kvůli teplému, suchému a větrnému počasí je až do pátku na většině území Česka zvýšené riziko vzniku a šíření požárů, výjimkou je východ a jihozápad České republiky.

V některých oblastech kvůli nebezpečí požárů už platí zákaz rozdělávání ohňů a Národní park České Švýcarsko omezil vstup turistů do lesa v nočních hodinách, aby předešel vzniku požárů v souvislosti s ilegálním nocováním a rozděláváním ohňů na území parku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme