Státní zástupce podal obžalobu v kauze Viktoriagruppe. Z podvodu viní čtyři lidi a firmu

Státní zástupce podal v kauze uskladnění českých státní hmotných rezerv v Německu obžalobu na čtyři lidi a jednu firmu. Viní je z podvodu spáchaného organizovanou skupinou. Státní zástupce Tomáš Minx o tom ve středu informoval na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případ bude řešit pražský městský soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nafta, kterou v německém Kraillingu uskladňovala firma Viktoriagruppe | Foto: Ladislav Němec / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Návrh na obžalobu podezřelých podali vyšetřovatelé letos na jaře. Z dřívějších informací vyplývá, že se kauza týká německé společnosti Viktoriagruppe a jejích bývalých šéfů. Obvinění podle kriminalistů způsobili Česku škodu přesahující 108 milionů korun.

Posun v kauze Viktoriagruppe a chybějící nafty. Policie navrhla obžalobu, škoda přesahuje 108 milionů

Číst článek

Případ zmizelé nafty je jednou z částí sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu. Stíhání čelí od března 2018 bývalý majitel Viktoriagruppe Petr Malý i jednatel české pobočky společnosti Lubomír Novotný. Za podvod se škodou velkého rozsahu hrozí pachatelům až deset let vězení.

Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2015, skladovala v Bavorsku pro český stát palivo za zhruba miliardu korun. Když skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva.

6,3 milionů litrů chybí

Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. Česká Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která se o strategické zásoby stará, uvedla, že postrádá 6,3 milionu litrů pohonné hmoty.

Policie obvinila exšéfy Viktoriagruppe: Stát v Německu obrali o miliony litrů nafty

Číst článek

Server iRozhlas.cz dříve napsal, že podle kriminalistů část paliva do bavorského skladu nikdy nedorazila. Malý, Novotný a další dva obvinění příjem hmot počátkem roku 2011 údajně vykázali jen na papíře.

SSHR prý předložili dvě fiktivní listiny, kterými záměrně nepravdivě deklarovali naskladnění nafty do skladu v Kraillingu. Viktoriagruppe se tak nezákonně obohatila o 44 milionů korun, tvrdí policie.

Na přelomu let 2012 a 2013 pak údajně Viktoriagruppe na pokyn Malého natřikrát ze skladu odvezla přes čtyři miliony litrů nafty, které posléze prodala. SSHR o tom ale obvinění prý neinformovali a za palivo nezaplatili 62 milionů korun.

Za skladování „zmizelé” nafty si pak Viktoriagruppe nechala od Česka dva a půl roku platit, čímž podle policie způsobila další škodu přesahující dva miliony korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme